Już więcej nie napiszą „polskie obozy śmierci”. Znakomita aplikacja Muzeum w Auschwitz

Nigdy więcej "polish death camps"
Nigdy więcej "polish death camps" Youtube / Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
Muzeum w Auschwitz przygotowało aplikację, która wykryje w tekście „polski obóz śmierci” lub „polski obóz koncentracyjny”, podkreśli go i zasugeruje poprawny historycznie termin.

Ilekroć czytamy doniesienia o tym, że ktoś za granicą znowu pisze o „polskich obozach śmierci” wielu z nas czuje wściekłość i frustrację. Dzięki aplikacji, którą Muzeum w Auschwitz stworzyło wraz z agencją reklamową FCB Warsaw (a przy wsparciu Mint Media i Macoscope). Miejmy nadzieję, że ten kardynalny błąd będzie pojawiał się coraz rzadziej.

Aplikacja „Remember” rozpozna zwrot „polskie obozy śmierci” w 16 językach. Błąd podkreśli i zasugeruje użycie poprawnego historycznie terminu. Aplikacja działa razem Microsoft Word na PC-ta oraz wraz ze słownikiem systemowym w urządzeniach Apple. Program został wysłany do wszystkich dziennikarzy akredytowanych na obchody 71. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.
Na stonie Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński – dyrektor placówki pisze:
– Obóz Auschwitz został wybudowany przez państwo niemieckie na terenach okupowanej Polski, które siłą przyłączono do Trzeciej Rzeszy. Jasne jest to dla wszystkich, którzy odwiedzają autentyczne Miejsce Pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w Internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie.

Jako komentarz wystarczy jedno słowo – nareszcie.

Źródło: auschwitz.org


Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...