Koniec eldorado dla roszczeniowych programistów. Już niedługo rynek zaleją dziesiątki tysięcy kandydatów

Zabraknie w Polsce pracy na rynku IT
Zabraknie w Polsce pracy na rynku IT Fot. Kamil Kotusz / Agencja Gazeta
Programiści to najbardziej uprzywilejowana grupa zawodowa, która jest jednocześnie wyjątkowo roszczeniowa. Wszystko przez to, że na rynku wciąż brak specjalistów IT. Niedługo jednak skończy się eldorado, gdyż – jak pokazują statystyki – wielu specjalistów zostanie bez pracy.

Pisaliśmy, że rekruterzy wypowiadają się bardzo negatywnie o programistach, którzy mają niewiarygodne wymagania płacowe, a kiedy już łaskawie pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej, to obrażają rekruterów. Programista nie weźmie pracy, bo nie chce mu się dojeżdżać do niej metrem. W najbliższym czasie dojdzie jednak do przeładowania rynku.

Liczby nie kłamią. Na przestrzeni lat 2011-2017 doszło do wzrostu z 27 tys. do 38 tys. przyjętych na studia informatyczne. Przyjęto w ostatnich pięciu latach łącznie ponad 170 tys. osób. Zapotrzebowanie na pracowników IT wyniosło w ubiegłym roku 50 tys., co pokazuje, że wielu specjalistów zostanie bez pracy.

Pamiętajmy przy tym, że różne firmy oferują darmowe kursy programowania, a później zatrudniają wybrane osoby. Coraz większą popularnością cieszą się także bootcampy, które w szybkim tempie pozwalają poznać tajniki kodowania. Są to intensywne kursy, podczas których uczymy się HTML, CSS i tak dalej.


Branża cieszy się dotychczas najwyższymi zarobkami, które przekraczają nawet 10 tys. miesięcznie. W 2016 roku najchętniej poznawano JavaScript (55,4 proc.), SQL (49,1 proc.) i Java (36,3 proc.). Są to od trzech lat najpopularniejsze języki programowania, co stabilizuje ich pozycję i jest pewnym wyznacznikiem przy wyborze języka do nauki.

Trzeba jednak pamiętać, że zawód programisty to nie zajęcia dla leniwych. – Wejście w programowanie to nie zabawa. To zajęcie wymaga nieustannej nauki, zdobywania doświadczenia. Choć nie da się ukryć, że i przyrost wynagrodzenia w relacji do doświadczenia i wiedzy jest kuszący – przekonuje w rozmowie z INN:Poland Bożena Jamka-Czyż, która kieruje projektem bootcampu dla programistów Reaktor.

źródło: Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.