Jak więźniowie wykiwali system. Ministrowi Jakiemu w pół roku zwiało 118 pracujących skazanych

Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki / Więźniowie pracujący przy remoncie łódzkiego hospicjum
Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki / Więźniowie pracujący przy remoncie łódzkiego hospicjum Foto: Sławomir Kamiński / Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Program „Praca dla więźniów” miał być innowacyjnym pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości na rehabilitację skazanych oraz na dostarczenie odpowiedniej liczby rąk do pracy dla polskich firm. Okazuje się wielką kompromitacją – wielu z nich daje nogę, gdy tylko poczuje powiew wolności.

W ciągu ostatniego pół roku z pracy uciekło dokładnie 118 więźniów. To osobista porażka wiceministra sprawiedliwości, Patryka Jakiego, bowiem to on jest odpowiedzialny za ów program. Tylko część uciekinierów udało się złapać.Z kolei inni skazani zostali złapani na kradzieżach z przesyłek na poczcie, do której zostali skierowani jako siła robocza. Proceder opisała miesiąc temu "Gazeta Pomorska". Ok. 50 osadzonych w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów" trafiło do węzła Poczty Polskiej w Lisim Ogonie (woj. kujawsko-pomorskie). Więźniowie mieli się tam zajmować przede wszystkim sortowaniem paczek i listów. W niedługim czasie w ich szatni odnaleziono różne cenne przedmioty, głównie drogie telefony komórkowe wykradzione z przesyłek.

Ministerstwo Sprawiedliwości miało fajny plan. Im więcej pracujących więźniów, tym teoretycznie mniej pieniędzy trzeba na nich wydawać. Do tego dochodzi oczywiście aspekt resocjalizacyjny a także gospodarczy. Więźniów można przecież zatrudnić za stosunkowo niewielkie stawki do prac, których inni chętnie nie podejmą.

W całym 2016 roku uciekło 161 więźniów korzystających z programu "Praca dla więźniów", w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku – aż 118. Brakuje jednak danych dotyczących tego, ilu więźniów skorzystało z wolności na chwilę a ilu postanowiło do więzienia w ogóle nie wracać.

Ministerstwo Sprawiedliwości próbuje się tłumaczyć, że liczba pracujących więźniów zwiększyła się z 20 tys. do 36 tys. za kadencji Jakiego. Dodaje, że w 2016 roku skazani przepracowali łącznie 4 mln 659 tys. godzin i wycenia wartość ich pracy na 51 mln złotych.

Od niedawna przedsiębiorcy mają więcej możliwości zatrudniania więźniów. Dostają tzw. ryczałty za ich pracę, w zeszłym roku był to ekwiwalent 12 mln zł. Korzysta z nich 300 firm. A środki wypłacane są z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, do którego trafia 35 proc. pensji każdego pracującego więźnia.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...