Badaczki z SGGW lepsze od Lewandowskiej i Chodakowskiej. Ich batony zrobisz sobie w domu za ułamek ceny sklepowej

Naukowcy z SGGW opracowali i bezpłatnie udostępniają przepis na idealny baton energetyczny
Naukowcy z SGGW opracowali i bezpłatnie udostępniają przepis na idealny baton energetyczny Pixabay.com / SGGW
Zespół naukowców z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW opracował recepturę ekologicznego i prozdrowotnego batonu wysokobiałkowego. Z przepisu możne nieodpłatnie skorzystać każdy – ma on otwartą licencję.

Projekt warszawskich naukowców jest przeznaczony przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających sporty i szukających pożywnej, wysokobiałkowej przekąski, która mogłaby zastąpić niewielki posiłek. Recepturę opracowały panie: prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska, dr inż. Dorota Zielińska, dr inż. Aleksandra Szydłowska, dr inż. Anna Rzepkowska, mgr inż. Justyna Siwińska.

Cały proces trwał cztery miesiące i składał się z kilku etapów. Pierwszy polegał na testowaniu pomysłów – z dwudziestu receptur wybrano pięć. Podczas kolejnych eliminowano batony, które się kruszyły bądź były zbyt miękkie.

Następnie wybrane receptury poddano bardzo szczegółowym analizom mikrobiologicznym (mającym określić m.in. jak długo można przechowywać produkt w różnych warunkach), fizykochemicznym: oznaczono wartość odżywczą produktów, profil białkowy, ustalono kaloryczność i oceniono smak.

Najlepszy produkt został poddany ocenie konsumentów. Wypadł świetnie – ponad 90 proc. badanych zadeklarowało, że kupiłoby te batony w sklepie.

W skład zwycięskiego batona kokosowy wchodzą wyłącznie ekologiczne składniki, które jednocześnie są nośnikami substancji bioaktywnych: wiórki kokosowe, mąka kokosowa, koncentrat białek serwatkowych, olej kokosowy, cukier trzcinowy, konfitura owocowa o smaku aronii, woda, gorzka czekolada oraz liofilizowane maliny jako posypka.


Wszystkie receptury oraz dokładne wyniki badań są dostępne na stronach SGGW. To dość długi dokument, dlatego też prezentujemy skrócony przepis na idealną przekąskę.

Składniki:

Wiórki kokosowe – 30 g
Mąka kokosowa – 40 g
Koncentrat białek serwatkowych – 90 g
Olej kokosowy – 30 g
Cukier trzcinowy – 30 g
Konfitura owocowa – 45 g
Woda – 50 ml
Czekolada – 100 g

Olej kokosowy trzeba upłynnić. Cukier trzcinowy rozpuścić w ciepłej, przegotowanej wodzie.
Następnie połączyć wszystkie składniki w jedną masę. Ułożyć w formie i chłodzić min. 4 godziny.
Gorzką czekoladę upłynnić. Dodawać stopniowo koncentrat białek serwatkowych. Po
rozpuszczeniu czekolady, schłodzone batony oblać w całości i chłodzić min. 4 godziny.

Smacznego!
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.