Zaskakujące wyniki badania. Oto najwięksi pracusie w całej Europie

Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej.
Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Pawel Małecki / Agencja Gazeta
Polacy są jedną z najbardziej zapracowanych nacji w UE, wynika z badań prowadzonych przez Eurostat. W pracy spędzamy średnio ponad 41 godzin tygodniowo.

Średni czas pracy mieszkańca Unii Europejskiej wynosi 40,3 godziny tygodniowo - informuje w swoim badaniu Eurostat. Na tym tle, z wynikiem tuż ponad 41 godzin tygodniowo wypadamy średnio. Aż w 10 państwach europejskich wynik plasuje się poniżej średniej.

Najbardziej zapracowanym narodem w całej UE są Brytyjczycy, którzy spędzają w pracy średnio 43,2 godziny tygodniowo. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli Cypryjczycy (41,7 godziny), Austriacy (41,4 godziny). Pierwszą piątkę zamykają Polacy i Portugalczycy z wynikiem 41,1 godziny, a wyprzedzają nas nieznacznie Grecy (41,2).

Górnicy pracują najwięcej
Zdecydowanie najdłuższy czas pracy w UE mają górnicy, którzy na obowiązki zawodowe poświęcają średnio 42 godziny. Na tym tle Polska wypada całkiem nieźle, ponieważ nasi górnicy pracują zaledwie przez 41 godzin w tygodniu, podczas gdy ich koledzy po fachu z Wielkiej Brytanii aż 50,5 godziny tygodniowo (najwięcej w UE).


Rolnicy pracują powyżej średniej
Rolnictwo występuje w tym zestawieniu z leśnictwem i rybołówstwem. Polacy trudniący się tymi profesjami poświęcają pracy średnio 42,7 godziny tygodniowo, przy średniej unijnej 40,5.

Najdłuższy tydzień pracy w Polsce mają osoby pracujące w gospodarstwach domowych, w tym zajmujące się różnego rodzaju drobnym wytwórstwem na własny użytek. Nasi rodacy tym zajęciom poświęcają 45,3 godziny tygodniowo. W tym też są od nas lepsi - zajmujący pierwsze miejsce Grecy (49,1 godziny) i Czesi (46,3 godziny).

Panie pracują mniej
Erostat podał też wyniki z podziałem na płeć. Wynika z nich, że w UE najwięcej pracują Brytyjczycy, spędzając w pracy średnio 43,5 godziny tygodniowo. Polacy mają nieco lżej, poświęcając na życie zawodowe 41,8 godziny. Średnia europejska dla mężczyzn to 41 godzin. Panie na pracę zawodową poświęcają nieco mniej czasu, średnia wynosi 39,3 godziny. Polki pracują natomiast w porównaniu z unijną średnią, bo 40,1 godziny.

Nacją, która pracuje najmniej w całej UE są Duńczycy, którzy na sprawy zawodowe poświęcają średnio 37,8 godziny. Nie ma się też co załamywać, ponieważ poza Unią jest gorzej. Najbardziej zapracowani są zdecydowanie Turcy (zakwalifikowano ich ze względów geograficznych - mała część tego kraju znajduje się w Europie), którzy na życie zawodowe poświęcają tygodniowo ponad 49 godzin.
Trwa ładowanie komentarzy...