Minister bagatelizuje problem. "Znajdą sobie inne zajęcie" – mówi o pozbawionych pracy przez zakaz handlu

Wiceminister pracy bagatelizuje problem ludzi, którzy przez zakaz handlu stracą pracę
Wiceminister pracy bagatelizuje problem ludzi, którzy przez zakaz handlu stracą pracę Foto: Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Wiceminister pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, przyznał, że zakaz handlu w niedziele może być problemem dla osób, które akurat w weekend chcą sobie dorobić i podreperować domowy budżet. Uważa jednak, że „ludzie sobie poradzą”.

Szwed w rozmowie z TVN24.pl przyznał, że zakaz może być „małym problemem” dla osób, które pracują tylko w weekendy. Chodzi głównie o młodzież i studentów – obowiązki edukacyjne uniemożliwiają im dorabianie w inne dni tygodnia. Szwed bagatelizuje ten problem.

– Tak ustaliliśmy przepisy, aby pracodawca łatwo mógł zagospodarować tygodniowy czas pracy pracownika i nie musiał stosować różnych kombinacji – twierdzi wiceminister.

Zakaz handlu w niedziele wchodzi w życie już od 1 marca 2018 roku. W marcu będą dwie niedziele, w które sklepy powinny zostać zamknięte – 11 i 18 marca.

– Myślę jednak, że przy tak niskim bezrobociu spokojnie sobie poradzą. Może te osoby znajdą sobie inne zajęcie na rynku, nie tylko w handlu. Warto zaznaczyć, że obecnie mamy duże zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie w sferze usługowej. Pracodawcy narzekają, że brakuje im rąk do pracy – dodaje.

Twierdzi też, że sposoby na obejście zakazu, o jakich można czytać w mediach, to tylko plotki.

Stanisław Szwed zapowiada, że "jeżeli będą próby obejścia przepisów, to reagować będzie przede wszystkim Państwowa Inspekcja Pracy". Jak dodaje, PIP przeprowadza obecnie szkolenia dla inspektorów.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...