NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Jak Brexit wpłynie na reputację Wielkiej Brytanii?

  To co jeszcze niedawno można było traktować w kategoriach żartu, a w ostatnich tygodniach najgorszego koszmaru zwolenników integracji europejskiej, stało się faktem - Wielka Brytania chce wyjść z Unii Europejskiej. Co ta zmiana oznacza dla jej reputacji? Czy wypracowywana od lat atrakcyjność tego państwa legnie w gruzach ot tak? I najważniejsze - czy będzie to miało wpływ na reputację innych państw Wspólnoty?

 • Brexit - pytania, które trzeba zadać

  Teraz wszystkie media żyją jednym wydarzeniem: rezultatem referendum w Wielkiej Brytanii, w którym 51,9% głosujących opowiedziało się za wyjściem tego kraju z Unii Europejskiej. Przetaczają się fale dyskusji i ponurych wizji przyszłości. Zanim przejdę jednak do swojego omówienia tego być może historycznego wydarzenia chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt „przedreferendalny”.

 • Brexit, czyli witamy nowy wstrząs

  Kiedy byłem w zeszłym tygodniu w Londynie, czuło się delikatny niepokój, ale mimo wszystko centrum finansowe Europy liczyło, że tak jak w przypadku referendum niepodległościowego Szkocji, wyniki sondaży są przesadzone. Dziś już wiemy, że jedna z największych gospodarek na świecie zdecydowała, że lepiej będzie jej poza strukturami Unii Europejskiej. Kiedy przycichł kryzys z długiem Grecji, kiedy przystopowała fala uchodźców, Brytyjczycy zafundowali Europie, ale także całemu światu, kolejny wstrząs. Co to oznacza?

 • Spokojnie, to tylko awaria. Brexitu nie będzie?

  Od kilkunastu godzin media na całym świecie prześcigają się w kreowaniu analiz, prognoz a nawet wróżb na temat świata a w szczególności Europy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Mało kto, za to, zwraca uwagę na fakt, iż pomimo wyniku, wskazującego na minimalną przewagę eurosceptyków (17, 4 mln „przeciw” wobec 16,1 „za”), nie ma on mocy prawnej, a referendum miało charakter konsultacyjny. Kolejne kroki to już czysta polityka.

 • "Wszyscy przestaliśmy wierzyć, że można do czegokolwiek dojść pracą własnych rąk"

  To zdanie jednego z rozmówców noblistki Aleksejewicz, Białorusina, który przeżył Czernobyl i odnosi się do tego co rewolucja komunistyczna oraz 70 lat komunizmu zrobiło z ludźmi.  Zastanawiam się, czy takie przekonanie nie stanie się powszechne na zachód od Mińska, jakkolwiek z całkiem  innych przyczyn?

 • Innowacje są... GREAT!

  Innowacje to tworzenie czegoś nowego! Do tego potrzeba mnóstwa pomysłów i paru dobrych partnerów, którzy nam pomogą wybrać najlepszy, a potem już tylko trzeba obrać dobry kierunek i wprowadzić nasz produkt na rynek zanim zrobi to ktoś inny.

 • Studia w Anglii? Wielka inwestycja, wyzwania i tęsknota, a potem drzwi do międzynarodowej kariery

  Za kilka tygodni ponad tysiąc młodych Polaków zacznie studia w Wielkiej Brytanii. Początki mogą być trudne – ostrzegają starsi koledzy. I radzą, jak się urządzić, znaleźć pracę i najlepiej wykorzystać możliwości, jakie otwierają brytyjskie uczelnie.