Projekt ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych przyjęty. Nowe rozwiązania ułatwiające działalność przedsiębiorstw w SSE wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Równocześnie wraz z przywilejami strefy dostaną więcej obowiązków. Będą musiały bardziej wspierać innowacyjne działania.
Najważniejsze zmiany
Dzięki nowym przepisom możliwe będzie wcześniejsze złożenie wniosku do ministra gospodarki o przyznanie pomocy publicznej, gdy duży przedsiębiorca planuje inwestycję na gruncie nieobjętym strefą, ale jest to teren, o który będzie ona rozszerzona. Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć inwestycję po potwierdzeniu przez MG spełnienia efektu zachęty - informuje resort. Możliwość wcześniejszego przystąpienia do realizacji inwestycji była rozwiązaniem od dawna oczekiwanym przez przedsiębiorców, zwłaszcza w sytuacji długotrwałego procesu legislacyjnego zmiany granic stref.
Wprowadzone zostaną, również jednolite zasady zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie, bez względu na datę jego wydania. Od 4 sierpnia 2008 r. zasady zmiany zezwolenia są korzystniejsze od obowiązujących wcześniej, ponieważ dopuszczają obniżenie warunku zatrudnienia o nie więcej niż 20 proc. wielkości bazowej. Jednak z powodu recesji gospodarczej, regulacja ta stała się niezbędna również dla przedsiębiorców posiadających wcześniej wydane zezwolenia. Dlatego zastosowanie jej wobec wszystkich przedsiębiorców strefowych, powinno uchronić wiele firm przed skutkami cofnięcia zezwolenia, tym samym zapewniając im możliwość przetrwania trudnego okresu.
W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano także zastąpienie przedstawiciela wojewody przedstawicielem ministra finansów w radach nadzorczych spółek zarządzających SSE. Przemawia za tym forma pomocy publicznej udzielanej w strefach (zwolnienia podatkowe), położenie stref na terenie kilku województw i fakt, że wojewoda nie odpowiada za rozwój regionalny.
Więcej obowiązków
Wraz z przywilejami, ustawodawca narzuca na strefy więcej obowiązków. SSE zostały zobligowane do nawiązania współpracy ze szkołami ponadgminazjalnymi i wyższymi. Mają pomagać w dostosowaniu oferty edukacyjnej i programów do potrzeb firm prowadzących działalność lub planujących inwestycje na ich terenach. SSE będą również zobowiązane do prowadzenia działań zwiększających potencjał stref do powstawania struktur klastrowych.
Ministerstwo Gospodarki nie ukrywa, że takie zapisy w ustawie mają zmotywować zarządy SSE do zwiększenia innowacyjności firm działających na ich obszarach, a także poprawić pozycję startową młodych, wykształconych ludzi.
Zmiany przepisów, o których było wiadomo od kilku miesięcy, już zachęciły firmy do lokowania inwestycji w SSE. Rekordowy wynik odnotowano pod względem liczby nowych zezwoleń na działalność w strefach. Już w okresie od stycznia do czerwca 2014 r. wydano ich 438, podczas gdy w całym ubiegłym roku władze SSE wydały 253 nowych zezwoleń, co wówczas stanowiło najlepszy wynik od 10 lat.
Według prognoz władz stref dla KPMG, pod koniec 2014 r. wartość łącznych nakładów inwestycyjnych poniesionych przez inwestorów na terenie stref może sięgnąć nawet 100 mld zł. Tylko w tym roku nakłady inwestycyjne poniesione przez inwestorów na terenie stref będą o 7,5 proc. wyższe niż w 2013 r. i przekroczą 7,8 mld zł. Jeśli prognozy się sprawdzą będzie to najlepszy wynik od 5 lat.
Władze stref prognozują również wzrost zatrudnienia. Pod koniec bieżącego roku liczba osób zatrudnionych przez inwestorów działających na terenie stref może wynieść ponad 287 tys., co byłoby równoznaczne ze wzrostem o 7,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Żadna z 14 stref nie spodziewa się spadku zatrudnienia.