Polak stanął na czele międzynarodowego projektu, który ma zrewolucjonizować programowanie

Polacy stanęli na czele międzynarodowego projektu, który zrewolucjonizuje programowanie
Polacy stanęli na czele międzynarodowego projektu, który zrewolucjonizuje programowanie Fot. 123RF
– Procesory wielordzeniowe nie są niczym nowym, spotykamy się z nimi na co dzień – w telefonach komórkowych, kartach graficznych czy konsolach do gier. Tworzenie aplikacji na tak złożone systemy staje się coraz trudniejsze, a tradycyjne metody programowania są coraz mniej efektywne i coraz trudniejsze do zastosowania – tłumaczy prof. Piotr Bała z z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Jego projekt ma upowszechnić język programowania Java w skomplikowanych systemach obliczeniowych.

Projekt profesora uzyskał grant w konkursie sieci CHIST-ERA, czyli konsorcjum blisko 20 narodowych agend finansujących badania. W skład konsorcjum wchodzą m.in. Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Międzynarodowy projekt jest jednym z sześciu nagrodzonych w konkursie przez CHIST-ERA. Koordynuje nim prof. Bała, ale oprócz niego i innych naukowców z UW, działają w nim również badacze z Queens University w Belfaście, Bilkent Üniversitesi w Ankarze oraz IBM Research Lab w Zurichu.

Procesory w jednym systemie mogą się od siebie znacząco różnić: mieć inną architekturę, pochodzić od innych producentów. Tworzą wtedy tzw. architekturę heterogeniczną, w której nie można na razie wykorzystywać aplikacji w języku Java. Te z kolei często służą do przetwarzania dużych zbiorów danych i przyspieszają wiele procesów. Projekt „Heterogeniczne obliczenia równoległe i rozproszone w Javie” ma umożliwić wykorzystanie języka Java w architekturze heterogenicznej.

– Zademonstrujemy możliwość tworzenia aplikacji równoległych na przykładzie starannie wybranego zbioru problemów i aplikacji. W szczególności wykorzystane zostaną kluczowe aplikacje z obszaru wielkich danych (Big Data) oraz aplikacje, które mogą być wykorzystywane jednocześnie przez wielu użytkowników – opowiada koordynator projektu. Wykorzystanie różnych typów procesorów zoptymalizuje pracę wielu urządzeń.


Źródło: Uniwersytet Warszawski
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.