Wielka polska spółka informatyczna właśnie straciła część swojego kontraktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy uznali, że Comarch nie wywiązuje się z niektórych zadań i oddała je innej spółce, a także zażądała prawie 25 mln zł tytułem kary umownej. Comarch wydaje się być zaskoczony.
Kości zostały rzucone. Armia rozpoczęła nabór do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a w ciągu kilku najbliższych miesięcy mają powstać szczegółowe koncepcje tego, jakie mają być zadania i modele funkcjonowania nowych sił zbrojnych. Problem w tym, że cyberwojsko może się rozbić o trywialny problem: przeciętny programista z kilkuletnim doświadczeniem zarabia mniej więcej tyle, co szef Sztabu Generalnego.
Branża IT jest zdominowana przez facetów - według niedawnego raportu „Kobiety w IT”, zrealizowanego przez Fundację Carrots, na 10 programistów przypada zaledwie 3,4 programistek. Co więcej, powszechnie uważa się, że kobiety wcale nie mają w takiej pracy łatwo – lekceważy się ich umiejętności i traktuje protekcjonalnie, nieraz rzucając seksistowskim komentarzem. Jednak Agata Cieplik, doświadczona programistka, pracująca obecnie w amerykańskim DropBoxie, jest przekonana, że to wyłącznie stereotyp. Według niej problemem nie jest to, że kobiety w branży IT są traktowane gorzej od mężczyzn. Prawdziwą barierą jest brak wiary w siebie i w swoje umiejętności jako programistki.
W ciągu kilku tygodni ma zapaść decyzja rządu, dotycząca dalszego losu firmy Huawei na polskim rynku. Rząd musi z jednej strony zmierzyć się z oskarżeniami, jaki formułują wobec firmy sojusznicy z NATO, z drugiej zaś – wziąć na siebie potencjalne ryzyko, związane z opóźnieniem budowy sieci 5G. Firma również postanowiła zareagować na kryzys: rozwiązano umowę o pracę z aresztowanym menedżerem.
Wielu marzy o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Zwykle jednak na marzeniach się kończy, a wielki American Dream spełnia się wszystkim innym, tylko nie nam. Najczęściej wydaje się, że trudności jest zbyt wiele i jawią się one jako nieprzezwyciężone. Przeprowadzka do Stanów i jeszcze znalezienie tam pracy rzeczywiście jest ogromnym wyzwaniem, ale istnieje wiele możliwości, aby tego dokonać - trzeba nad nimi tylko trochę popracować.
Kiedyś wszystkie siedziby firm były w Wiedniu, potem przeniesiono je do Pragi. Dziś są w Warszawie. Nikt sobie nie wyobraża, żeby centrala była w innym kraju niż Polska. To my jesteśmy tym najbardziej dynamicznym rynkiem. Zaś największą naszą siłą są pracownicy – dowodzi Piotr Wielgomas, szef firmy rekrutacyjnej BIGRAM. O najlepszych pracowników zaś toczy się bezpardonowa walka.
Ok. 3500-4000 złotych netto to pensja początkującego specjalisty IT, która po kilku latach rośnie do 10 tysięcy złotych. Perspektywa na tyle kusząca, że dało jej się uwieść wielu Polaków, którzy w ostatnich latach masowo ruszyli przekwalifikowywać się na programistów. Ale pieniądze w polskim IT to wciąż niewiele w porównaniu do tego, jakie płace oferuje się na najdojrzalszych światowych rynkach, jak można się przekonać na podstawie danych zebranych przez ekspertów Kodilla.com.
Pokażemy, jak zrobić w Polsce Dolinę Krzemową - uznali założyciele kilku firm IT. Postanowili zrobić to po swojemu i już teraz chwalą się, że swoje przychody powiększyli nawet trzykrotnie.
Mogłoby się wydawać, że robienie klocków to najprostsza rzecz pod słońcem. Takie Lego bazuje na jednym patencie już kilkadziesiąt lat. A jednak - okazuje się, że bez sztucznej inteligencji, technologii blockchain i mediów społecznościowych już dawno zniknęliby z rynku. Wyznał to Lars Silberbauer z Lego podczas konferencji Inside Trends.
Robert Gryn zrezygnował z funkcji CEO w Codewise. Przedsiębiorca zostanie mianowany Przewodniczącym Rady Nadzorczej, w dotychczasowej roli zastąpi go natomiast John Malatesta, który wcześniej pełnił stanowiska wykonawcze w takich firmach jak IBM, Oracle, Kaspersky Lab czy Schneider Electric.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego. Poprzedni, który rodził się w bólach i kosztował kosmiczne pieniądze, ma już 20 lat. Gehenna pt. „Informatyzcja ZUS-u” zacznie się na nowo.
Zarobki w branży IT należą do jednych z najwyższych w kraju, ale to nie wszystko. Imponująco przedstawia się również lista ich benefitów. Firmy w Polsce potrafią zwalniać programistów wcześniej do domu, a nawet... opłacać im abonament Netflixa.
W dzieciństwie marzyła o zostaniu lekarzem. Jednak jej dryg do informatyki sprawił, że wylądowała w Microsofcie. Zachęca do odwagi i stawiania na swoim - tak, jak sama to zrobiła, stawiając do pionu samego Billa Gatesa. Kristin Tolle w wywiadzie dla InnPoland.pl, tłumaczy, że kobiety są potrzebne technologiom - bez nich firmy jak Amazon czy Microsoft dawno by zbankrutowały, bo to w dużej mierze kobiety wydają zarabiane przez nich dolary.
Choć zarobki w branży IT kształtują się znacznie powyżej średniej krajowej, sięgając kilkunastu – czy nawet dwudziestu – tysięcy złotych miesięcznie, to programiści liczą, że ich wynagrodzenia będą nadal rosnąć. I to niebagatelnie: od 28 do 44 procent.
W powszechnej opinii informatycy to królowie życia. Są dzisiaj potrzebni praktycznie w każdej firmie, a rynek pracy zmaga się z ich dużym niedoborem. Płace idą więc z górę, a wielu Polaków skuszonych wizją łatwego życia decyduje się na kursy dla programistów i przebranżowienie.
Była siódma rano, kiedy zadzwonił telefon – tak zaczyna się opowieść Ibrahima Diallo, specjalisty IT w jednej z kalifornijskich korporacji. Było zbyt wcześnie na telefony z pracy, więc bohater tej historii pozwolił sobie zlekceważyć połączenie. Jeżeli telefon był zaledwie odległym pomrukiem, to potem nastąpiła sekwencja wydarzeń, która przypominała nadciągającą lawinę.
Cyfryzacja od kilku lat jest słowem-kluczem, którym posługują się tak biznesmeni, jak i politycy. Co chwila rozpisywane są nowe przetargi, dotyczące wdrażania rozbudowanych systemów informatycznych w prywatnych firmach i spółkach Skarbu Państwa. Jedną z niewielu ostoi, która opiera się używaniu nowych technologii, pozostaje...polskie sądownictwo.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii toczy spór z Krajową Izbą Odwoławczą o możliwość odwołania przetargu na projekty informatyczne. Oferta zwycięskiej firmy – krakowskiego Comarchu – była bowiem o 0,7 proc. wyższa, niż to zostało przewidziane w budżecie.
Przy szacowanym na 50 tysięcy specjalistów niedoborze informatyków na rynku pracy, toczy się zacięta walka o pozyskanie – i zatrzymanie – ekspertów z tej dziedziny. Trudno się dziwić, z raportu firmy iniJOB.com wynika, że branża IT ma przed sobą co najmniej kilka lat nieustannych wzrostów – ale przypływ uniesie tylko te łodzie, w których siedzieć będą sprawni specjaliści. Kto wypuści takiego z rąk straci co najmniej... 100 tysięcy złotych.
Kreatywni, inteligentni, a przy tym dysponujący arsenałem sztuczek aktorskich. Ich pasją jest łamanie zabezpieczeń, ale w szczytnym celu. Poznajcie codzienność pentesterów – ludzi, którzy zawodowo szukają dziury w całym.
Szacuje się, że demencja dotyka co szóstej osoby w wieku 80 lat. Jednoczesny wzrost długości życia i starzenie się społeczeństw powoduje, że mówimy już o grupie liczącej nawet ponad milion osób w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania czy Polska. W całej Unii Europejskiej jest to już w tej chwili kilkanaście milionów osób i liczba ta będzie bardzo szybko rosła.
Najzdolniejsze z najzdolniejszych - 120 studentek informatyki z 15 polskich uczelni technicznych bierze udział w pierwszym w Polsce i zarazem największym w Europie obozie dla dziewczyn, które tworzyć będą przyszłość nowych technologii.
Przed zajęciami z programowania dla dzieci pojawiają się dziadkowie i babcie. Dość często odprowadzają wnuki na zajęcia, czekają pod drzwiami i czytają lub idą poplotkować przy kawie. Rozemocjowane dzieci po zajęciach pokazują czasem własnoręcznie stworzone projekty, opowiadają jak sterowały robotami czy rozwiązały wyjątkowo trudną zagadkę logiczną. Babcie i dziadkowie uśmiechają się i nic z tego nie rozumieją. Przecież to nie dla nich.
Zdarza mi się spotykać z niezrozumieniem istoty zawodu infobrokera u osób, które dotąd nie miały okazji się z nim spotkać. Z przyjemnością opowiadam, czym się zajmują profesjonaliści informacji i dlaczego ta praca może być prawdziwą pasją. Problem zaczyna się, gdy istoty zawodu nie rozumie (o zgrozo!) sam infobroker.
Po opublikowaniu ostatniego wpisu dotyczącego algorytmicznego obrotu instrumentami finansowymi spotkałem się z komentarzami, iż innowacyjne zastosowania algorytmów nie ograniczają się tylko do sektora finansowego i jest wiele innych ciekawych przykładów, o których warto byłoby również napisać. W pełni zgadzam się z tą opinią, w końcu żyjemy w czasach postępującej automatyzacji procesów biznesowych, a szybki postęp technologiczny umożliwia wdrożenia, które niedawno w praktyce byłyby w najlepszym razie nieopłacalne. Dlatego w tym wpisie, a nie wykluczone, że i w następnym chciałbym pokazać kilka przykładów algorytmów wspierających innowacje, z którymi mamy ostatnio do czynienia.
W jaki sposób można stać się Stephenem Curry robotyki i jak to wykorzystać na rynku pracy?
Organizacja non profit i chmura? Ta para ma przed sobą przyszłość! Instytucje społeczne potrzebują rozwiązań, które pomogą im osiągać więcej za mniej, uwolnią od nadprogramowych wydatków i ułatwią realizację celów statutowych.
Wielka polska spółka informatyczna właśnie straciła część swojego kontraktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy uznali, że Comarch nie wywiązuje się z niektórych zadań i oddała je innej spółce, a także zażądała prawie 25 mln zł tytułem kary umownej. Comarch wydaje się być zaskoczony.
Kości zostały rzucone. Armia rozpoczęła nabór do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a w ciągu kilku najbliższych miesięcy mają powstać szczegółowe koncepcje tego, jakie mają być zadania i modele funkcjonowania nowych sił zbrojnych. Problem w tym, że cyberwojsko może się rozbić o trywialny problem: przeciętny programista z kilkuletnim doświadczeniem zarabia mniej więcej tyle, co szef Sztabu Generalnego.
Branża IT jest zdominowana przez facetów - według niedawnego raportu „Kobiety w IT”, zrealizowanego przez Fundację Carrots, na 10 programistów przypada zaledwie 3,4 programistek. Co więcej, powszechnie uważa się, że kobiety wcale nie mają w takiej pracy łatwo – lekceważy się ich umiejętności i traktuje protekcjonalnie, nieraz rzucając seksistowskim komentarzem. Jednak Agata Cieplik, doświadczona programistka, pracująca obecnie w amerykańskim DropBoxie, jest przekonana, że to wyłącznie stereotyp. Według niej problemem nie jest to, że kobiety w branży IT są traktowane gorzej od mężczyzn. Prawdziwą barierą jest brak wiary w siebie i w swoje umiejętności jako programistki.
W ciągu kilku tygodni ma zapaść decyzja rządu, dotycząca dalszego losu firmy Huawei na polskim rynku. Rząd musi z jednej strony zmierzyć się z oskarżeniami, jaki formułują wobec firmy sojusznicy z NATO, z drugiej zaś – wziąć na siebie potencjalne ryzyko, związane z opóźnieniem budowy sieci 5G. Firma również postanowiła zareagować na kryzys: rozwiązano umowę o pracę z aresztowanym menedżerem.
Wielu marzy o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Zwykle jednak na marzeniach się kończy, a wielki American Dream spełnia się wszystkim innym, tylko nie nam. Najczęściej wydaje się, że trudności jest zbyt wiele i jawią się one jako nieprzezwyciężone. Przeprowadzka do Stanów i jeszcze znalezienie tam pracy rzeczywiście jest ogromnym wyzwaniem, ale istnieje wiele możliwości, aby tego dokonać - trzeba nad nimi tylko trochę popracować.