O autorze
Joanna Parasiewicz, Communication & Social Media Manager w OVH . Od początku kariery zawodowej związana z branżą nowych technologii. Prowadziła działania komunikacyjne i promocyjne m.in. dla takich marek, jak: Amadeus, Alcatel-Lucent, HP, Microsoft Dynamics i Symantec. W resorcie nauki i informatyzacji odpowiedzialna za promocję społeczeństwa informacyjnego we współpracy z instytucjami Unii Europejskiej.

Była rzecznik prasowa i szef komunikacji platformy „n”.

Chmura dla lepszego świata

Organizacja non profit i chmura? Ta para ma przed sobą przyszłość! Instytucje społeczne potrzebują rozwiązań, które pomogą im osiągać więcej za mniej, uwolnią od nadprogramowych wydatków i ułatwią realizację celów statutowych.


Tegoroczna edycja Sektora 3.0 - konferencji poświęconej wykorzystaniu technologii w trzecim sektorze - zgromadziła kilkuset uczestników: potężne fundacje oraz mniejsze organizacje, mozolnie torujące sobie drogę wśród tuzów dobroczynności. Po drugiej stronie my – prężny sektor biznesu, prezentujący rozwiązania, które skutecznie wesprą, zoptymalizują, przyspieszą etc. Wtem pada pytanie:
– Czyli pani reprezentuje chmurę?
– Tak. Polską chmurę obliczeniową - odpowiadam.
– A jak taka chmura może wesprzeć nasze stowarzyszenie?
Już jestem gotowa ruszyć z wyliczanką zalet, które zgrabnie ułożą się w odpowiedź – dlaczego cloud?, zamiast jednak stawiać diagnozę, postanawiam zacząć od potrzeb.


Wyzwania i potrzeby

Znane fundacje z logo sytuującym je w pierwszej dziesiątce rozpoznawalnych marek oraz startujące podmioty łączy kilka wspólnych cech:

1. brak wystarczających środków na realizację celów statutowych,
2. potrzeba stałej interakcji z użytkownikami,
3. współpraca z wieloma podmiotami.

Jest jeszcze jeden wyróżnik organizacji non profit. Otóż wszystkie one muszą sprostać olbrzymiej presji społecznej. Otoczenie oczekuje transparentności i wiarygodności pod względem gromadzenia i dystrybuowania funduszy, a także ich zasad funkcjonowania.


Ponadto, prowadząc organizację, należy przestrzegać prawa, pilnować formalności i dokumentacji, zajmować się administracją oraz przygotowywaniem sprawozdań – działając najczęściej społecznie – co również jest wyzwaniem.

W czym pomoże chmura?

Zacznijmy od pierwszej potrzeby, bo czym jest idea bez środków na jej urzeczywistnienie?

Chmura ułatwia pilnowanie priorytetów i wypracowywanie oszczędności tam, gdzie wydatki nie są konieczne. Przetwarzanie w modelu cloud zwalnia bowiem z inwestowania we własną infrastrukturę, a tym samym z nakładów na jej utrzymanie. Chmura oferuje także stały dostęp do zasobów przez Internet, w tym korzystanie z kompetencji informatycznych – najnowszych wersji oprogramowania oraz eksperckiego wsparcia, co uwalnia siły i środki na pilniejsze działania.


Co więcej, operując w chmurze, płaci się jedynie za wykorzystane zasoby. To korzystniejsze niż rozwiązania alternatywne, gdzie trzeba regulować wynikające z umowy z góry zadeklarowane opłaty.

Kiedy liczy się każdy “klik”

Wyobraźmy sobie taką sytuację: za chwilę startujemy z misternie zaplanowaną aukcją charytatywną. Cel jest szczytny i wraz z partnerującym akcji znanym aktorem szeroko komunikowaliśmy założenia licytacji. Sprawa jest ważna i właśnie dziś, właśnie w naszym serwisie odpalimy zbiórkę na naprawdę fundamentalny cel – trzy, dwa, jeden – zaczynamy!
Kto da więcej? A tu ani drgnie… zawiesiło się… I co teraz?

Każda organizacja realizująca cele przez aktywne angażowanie użytkowników doceni zatem kolejne atrybuty chmury: elastyczność i skalowalność. Bez nich ciężko jest zabezpieczyć stabilne działanie serwisu, zwłaszcza chętnie odwiedzanego przez internautów. Bez chmury – owszem – da się, ale po co ryzykować?

Sprawnie ładująca się i responsywna witryna przesądza o powodzeniu operacji, zwłaszcza gdy każdy „klik” jest na wagę złota.

Bezpiecznie, tam gdzie niebezpiecznie

W chmurze znajdziemy także korzyści związane z bezpieczeństwem, ten model umożliwił bowiem mniejszym i większym organizacjom dostęp do zabezpieczeń, aktualizacji i narzędzi służących do odzyskiwania danych. To naprawdę dobra wiadomość, bo oznacza korzystanie z rozwiązań zarezerwowanych dotąd dla korporacji i osiągalnych nieporównywalnie mniejszym kosztem, niż gdyby inwestować w ten aspekt we własnym zakresie.

Przetwarzanie w chmurze zabezpiecza ponadto przed kradzieżą danych bądź ich utratą. Nabiera to szczególnego znaczenia dla działań realizowanych w aktywnych sejsmicznie regionach, miejscach narażonych na powodzie, huragany czy dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Hasło nie za wiele pomoże, jeśli sprzęt po prostu zniknie.

Pajacyk i chmura – udana para

Szczytny cel oraz genialny w swojej prostocie mechanizm stoją za powodzeniem dobroczynnego programu – Pajacyk. O codziennym kliknięciu pajacykowego brzuszka pamięta ponad 20 tysięcy internautów, stąd zapewnienie stabilnego działania serwisu zainspirowało Polską Akcję Humanitarną do spojrzenia w chmury. Poza regularnym programem w serwisie Pajacyk prowadzone są także akcje specjalne, które angażują użytkowników tak, że ruch rośnie nawet o 25%!

Fundacja oczekiwała jednak od chmury więcej:
- udoskonalenia działania witryny,
- zmniejszenia wydatków na infrastrukturę, tak aby pozyskane środki mogły zostać przeznaczone na cele dobroczynne.

Dla zapewnienia płynnego działania serwisu wykorzystano rozwiązania polskiej chmury obliczeniowej Oktawave oraz jej produktów: Oktawave Volume Storage (OVS), ultraszybki dysk wirtualny oraz instancję OCI (Oktawave Cloud Instance), czyli serwer w chmurze obliczeniowej.

Planując migrację Pajacyka, uwzględniono specyfikę działania witryny odwiedzanej przez 2,5 mln klikających miesięcznie. Postanowiono wykorzystać load balancer – usługę rozkładania ruchu, będącą częścią platformy Oktawave, wraz z Autoskalerem, autorskim narzędziem, automatycznie zmieniającym moc maszyn w zależności od ich obciążenia.

Przesiadka do chmury umożliwiła realizację założeń fundacji: zoptymalizowała działanie serwisu, zredukowała koszty, a także zapewniła jego nieprzerwane działanie i stabilność bez względu na ruch napędzany nawet przez największe akcje specjalne.

Chmury? Widzisz je codziennie!

Już 80%* organizacji społecznych używa na co dzień więcej niż jednego chmurowego rozwiązania, często o tym nie wiedząc. Korzystają z chmurowych narzędzi ułatwiających zarządzanie projektami, transmisje wideokonferencji bądź umożliwiających pracę zdalną.

Przewagą, jaką oferuje technologia, jest skuteczne wspieranie organizacji. Chmura to stały dostęp do potrzebnych danych, możliwość wymiany pomysłów bez względu na lokalizację, to zwiększenie skuteczności organizacji, podwyższenie bezpieczeństwa, wreszcie – odciążenie jej zasobów i sił.

Pomaganie jest ważne, a jeśli istnieją rozwiązania, które to ułatwiają, to zawsze jest to krok w stronę lepszego świata, czyli w dobrą stronę.

Joanna Parasiewicz
Head of Marketing & PR w Oktawave

oktawave.com


* "Why cloud computing makes sense for nonprofits” Intacct Corporation

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.