INNPoland_avatar

Równość płci w IT? Za 34 lata

Olga Zelent

25 lipca 2022, 13:21 · 3 minuty czytania
Równość płci na rynku pracy wciąż jest fikcją. W sektorze IT przytłaczającą większość stanowią mężczyźni, a jeżeli tempo zmian utrzyma się – będziemy na nią czekać do 2056 roku.


Równość płci w IT? Za 34 lata

Olga Zelent
25 lipca 2022, 13:21 • 1 minuta czytania
Równość płci na rynku pracy wciąż jest fikcją. W sektorze IT przytłaczającą większość stanowią mężczyźni, a jeżeli tempo zmian utrzyma się – będziemy na nią czekać do 2056 roku.
Olga Zelent, Country Manager Codecool Polska /mat. prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z tego wpisu dowiesz się m.in.o tym:

  • W Polsce ponad pół miliona osób pracuje w IT, ale w branży nadal brakuje 50 tys. specjalistów.
  • Rok temu głośno było o akcji #NieCzekam107lat. Sprawdziliśmy, jak sytuacja prezentuje się w świecie IT.
  • Liczba kobiet w branży wzrasta o jeden punkt procentowy rocznie. Patrząc na dane historyczne i zakładając, że nic się w tej kwestii nie zmieni, równość osiągniemy dopiero za 34 lata. Czy możemy tyle czekać?

Przyszłość IT jest kobietą?

Statystyki Eurostatu mówią, że panie stanowią jedynie 15 proc. zatrudnionych w IT. Jakby tego było mało, zajmują najmniej eksponowane stanowiska, np. w dziale testerów czy HR, a temat ten już poruszyłam na łamach InnPoland. Warto w tym miejscu podać jeszcze jedną garść statystyk. Na tysiąc osób zatrudnionych we wszystkich sektorach gospodarki w Polsce przypadają 34 osoby z branży ICT, a z tego zaledwie 11 to kobiety specjalistki. 

W rankingu Komisji Europejskiej Women in Digital Scoreboard na tle innych państw Unii Europejskiej Polki zajmują trzecie miejsce od końca ze względu na swoje kompetencje cyfrowe. Składa się na to nie tylko mały odsetek specjalistek w branży ICT w Polsce, ale i słabe wykorzystanie internetu i technologii w życiu codziennym i pracy poza branżą technologiczną.

34 lata. Czy możemy tyle czekać?

W każdym roku statystyki dotyczące kobiet się wyrównują, co daje ekspertom-komentatorom pole do uspokajających komentarzy pod tytułem: “trend jest dobry, proporcje się wyrównują”. Niestety tempo zachodzących zmian jest zbyt wolne. W zarządzanej przeze mnie szkole programowania Codecool postanowiliśmy to po prostu obliczyć. Uwaga: obliczenia nie pokrywają się z głośną w zeszłym roku akcją #NieCzekam107lat, przygotowaną na podstawie danych z Global Gender Gap Report. Obliczenie o 107 latach, odnoszące się do 2 128 roku, obejmuje wszystkie możliwe nierówności: finansowe, w obowiązkach domowych czy rodzicielskie. My wzięliśmy pod uwagę po prostu poziom zatrudnienia w teleinformatyce.

Źródło: obliczenia własne.

Co roku liczba kobiet w branży IT wzrasta o jeden punkt procentowy. Patrząc na dane historyczne i zakładając, że nic się w tej kwestii nie zmieni, równość płci w IT osiągniemy dopiero w 2056 roku. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT – bez względu na płeć – nie możemy tyle czekać.

Nierówność płci problemem nie tylko u nas

W innych krajach wcale nie jest lepiej. Zdecydowana większość specjalistów ICT w UE to mężczyźni - stanowią 81,5 proc. wszystkich specjalistów ICT. W Czechach, na Węgrzech i Malcie niemal 9 na 10 specjalistów to mężczyźni. To jednak marne pocieszenie.

Nadzieja na zmianę

Niska liczebność kobiet w branży IT niestety często wynika z braku wiary we własne możliwości, choć te kompleksy dotyczą raczej starszych pokoleń. Pokolenie Z wydaje się nie mieć takich mentalnych barier. Wobec tego nadzieja leży przede wszystkim w dzisiejszych 20-latkach. IT nie jest sektorem dla osób, które raz się czegoś nauczyły i już zupełnie nie chcą chłonąć nowej wiedzy. Zetki świetnie odnajdą się w branży, bo nie boją się nowych wyzwań. 

Dziewczyny coraz chętniej wybierają kierunki ścisłe nie zważając na panujące stereotypy. W przytoczonym już raporcie Komisji Europejskiej Polki uplasowały się na drugiej pozycji pod względem liczby ich absolwentek kierunków ścisłych. Wynik jest imponujący, ale nie daje pełnego obrazu sytuacji. Wbrew powszechnym przekonaniom, ścieżka uniwersytecka nie jest jedynym sposobem na wejście w branżę IT. Możliwości jest coraz więcej. Wiele osób, każdej płci, w każdym wieku, decyduje się na przekwalifikowanie zawodowe.

Pracodawcy chcą przyciągnąć specjalistki 

Coraz częściej sami pracodawcy dążą do zrównoważenia odsetka zatrudnionych kobiet i mężczyzn u siebie w firmie. W ogłoszeniach o pracę pojawia się “specjalistka” zamiast “specjalisty”. Cześć przedsiębiorstw sponsoruje też programy wspierające kobiety w IT. A to wszystko leży w interesie firm, bo bez osób odpowiedzialnych za cyfrowe rozwiązania nie mogą się one konsekwentnie rozwijać. Wszystko więc wskazuje na to, że w branży IT nadchodzi nowy porządek. 

*** Autorka to entuzjastka trendów IT, przedsiębiorczyni, mentorka i innowatorka. Obecnie Country Manager międzynarodowej szkoły programowania Codecool w Polsce.