O autorze
Dr Kamil Kulesza kieruje Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, działającym w ramach Polskiej Akademii Nauk. CZMIS stworzone zostało bazując na najlepszych wzorcach brytyjskich z Cambridge i Oxfordu. Korzystając z matematycznego sposobu myślenia, CZMIS zajmuje się rozwiązywaniem problemów dla firm i instytucji, pozyskując w ten sposób środki na finansowanie swojej działalności i rozwój. Część środków przeznaczana jest też na organizowane od ponad 10 lat Letnie Praktyki Badawcze przeznaczone dla najlepszych studentów i doktorantów.

Algorytmy innowacji

Po opublikowaniu ostatniego wpisu dotyczącego algorytmicznego obrotu instrumentami finansowymi spotkałem się z komentarzami, iż innowacyjne zastosowania algorytmów nie ograniczają się tylko do sektora finansowego i jest wiele innych ciekawych przykładów, o których warto byłoby również napisać. W pełni zgadzam się z tą opinią, w końcu żyjemy w czasach postępującej automatyzacji procesów biznesowych, a szybki postęp technologiczny umożliwia wdrożenia, które niedawno w praktyce byłyby w najlepszym razie nieopłacalne. Dlatego w tym wpisie, a nie wykluczone, że i w następnym chciałbym pokazać kilka przykładów algorytmów wspierających innowacje, z którymi mamy ostatnio do czynienia.


Na początek zaczniemy od dziedziny pewnie tak starej jak garncarstwo – produkcji ceramiki, w naszym konkretnym przypadku łazienkowej. Projekt jest realizowany dla dużego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i dystrybucją armatury łazienkowej oraz różnego rodzaju płytek ceramicznych (glazura, terakota, etc.). Zadanie jakie przed nami stoi to stworzenie algorytmu, który będzie wykorzystywany w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Z tym, że ze względu na specyfikę działań klienta rozwiązania gotowe, np. systemy oferowane przez firmy informatyczne, odpadają i zadanie trzeba rozwiązać od podstaw. M.in. optymalizacji poddana zostanie wielkość zapasów magazynowych, ze szczególnym uwzględnieniem nagłego wzrostu liczby zamówień i zmian zapotrzebowania na konkretny produkt w czasie. A wszystko po to aby ktoś jako nabywca indywidualny mógł zamówić wyprodukowanie konkretnej armatury, czy kafelków w określonym terminie i miejsce dostawy.


Zadanie może wydawać się proste, ale nie jest takim, w przypadku asortymentu liczonego w tysiącach różnych towarów i w dodatku produkowanego z reguły w dużych seriach i w różnych zakładach produkcyjnych. Dość powiedzieć, że do tej pory na taki poziom obsługi mogli liczyć tylko duzi odbiorcy hurtowi zapewniający odbiór wielokrotności długości jednej serii. A obecnie zwyczajny klient detaliczny, pewnie nawet za pomocą smartfona, będzie mógł wybierać z całego produkowanego asortymentu.


Ktoś mógłby powiedzieć, że to wręcz książkowe zastosowanie algorytmów do usprawniania logistyki i ogólnie działalności przedsiębiorstwa komercyjnego. Tyle, że moi współpracownicy pracujący przy tym projekcie, którzy z takich książek studentów uczą, a nawet czasami sami je piszą, raczej z taką opinią by się nie zgodzili. Jak zwykle bowiem ‘diabeł tkwi w szczegółach’ i tworzenie innowacji w praktyce, jest często bardziej sztuką niż ścisłą nauką, nawet jeśli tworzy się coś tak zmatematyzowanego jak algorytmy.


Tym doświadczeniem staramy się podzielić z uczestnikami Letnich Praktyk Badawczych, dając im możliwości udziału w rozwiązywaniu jednego z zagadnień cząstkowych w ramach tego projektu. Na szczęście firma, która zleciła te prace badawcze, zgodziła się również aby dać szanse młodzieży wzięcia się za bary z wybranymi przez nas zagadnieniami. Oczywiście przy założeniu naszej pełnej odpowiedzialności za efekt końcowy. Cóż w końcu są to badania za komercyjne pieniądze, gdzie musi być konkretny efekt, a nie grant, który jak mawiają doświadczeni starsi koledzy „jakoś się zawsze sprawozda”.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.