Dzięki dotacji z programu Horyzont 2020 Śląski Uniwersytet Medyczny wraz z zagranicznymi partnerami będzie pracował nad nową terapią w leczeniu niewydolności serca.
Katowicka uczelnia już podpisała umowę grantową na realizację projektu SCIENCE „Stem Cell therapy in IschEmic Non-treatable Cardiac disease”. Celem SCIENCE jest opracowanie nowej terapii komórkowej, która poprawia funkcję skurczową lewej komory serca i zmniejsza dolegliwości u pacjentów z niewydolnością serca.
W ramach projektu partnerzy - Śląski Uniwersytet Medyczny oraz dziewięć zagranicznych uczelni - przeprowadzą badania pacjentów z oporną na standardowe leczenie niewydolnością serca i opracują nowy produkt komórkowy możliwy do zastosowania w terapii. Ponieważ zastosowanie własnych komórek pacjentów z niewydolnością serca jest mniej skuteczne, w projekcie planowane jest opracowanie wspólnie z Europejską Agencją Leków protokołu produkcji allogenicznych komórek mezenchymalnych tkanki tłuszczowej zdrowych dawców. Są one lepszym źródłem prawidłowych funkcjonalnie komórek do terapii regeneracyjnej.
Oprócz ŚMU w projekcie biorą udział akademie medyczne w Wiedniu, Lublanie, czy Utrechcie. Jako tzw. srona trzecia dołączy Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 SUM Górnośląskie Centrum Medyczne im. L. Gieca. W nim realizowane będą badania z udziałem pacjentów. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu ośrodka w system elektroanatomiczny, pozwalający na bezpośrednią implantację komórek progenitorowych do mięśnia sercowego.
Projekt rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. i będzie trwał 5 lat. Jego całkowita wartość wynosi blisko 6 mld euro. Kwota dofinansowania dla SUM to 416 tys. euro, w tym 40 tys. euro dla szpitala.
Zwycięski projekt SUM jest pierwszym realizowanym w województwie śląskim w obszarze tematycznym „Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan”. W całym kraju na 83 złożone w tym obszarze wnioski, dofinansowanie otrzymało jedynie 13 projektów.