Gdy zakładali firmę w 2007 roku, była ich zaledwie garstka. Teraz zatrudniają ponad 200 osób, a w piątek 19 grudnia zadebiutowali na Giełdzie Papierów Wartościowych. Mowa o polskiej firmie badawczo-rozwojowej Selvita, która zajmuje się rozwiązaniami z zakresu chemii, biotechnologii i bioinformatyki.
Debiut na plusie
– Dzisiejszy dzień jest niewątpliwie jednym z najważniejszych w historii Selvity - mówił w dniu debiutu na głównym parkiecie warszawskiej giełdy Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel i wiceprezes zarządu Selvita.
- Po zarejestrowaniu emisji wśród naszych akcjonariuszy znajdą się renomowani polscy i zagraniczni inwestorzy finansowi, w tym instytucje należące do grona największych na świecie grup zarządzających aktywami. Okazane zaufanie to dla nas duża nobilitacja. Kluczowym zadaniem jest dla nas teraz wykorzystanie wpływów z emisji i realizacja zaprezentowanej inwestorom strategii – dodał.
Firma ze sprzedaży akcji uzyskała około 27 milionów złotych, które wykorzysta w większości (80 proc.) na dalszy rozwój segmentu innowacyjnego i w 20 proc. na rozwój segmentu usług. To część 60-milionowego programu rozwoju spółki. Druga połowa pochodzi z dotacji i środków własnych.
Medycyna przyszłości
Selvita to obecnie największa w Europie Środkowo-Wschodniej prywatna firma działająca w obszarze biotechnologii i farmaceutyki. W laboratoriach, które zajmują dwa tysiące metrów kwadratowych krakowskiego parku technologicznego LifeScience, pracuje ponad 200 pracowników, z czego ponad jedna trzecia zdobyła tytuł doktora.
Firma prowadzi działalność równocześnie na dwóch obszarach: innowacyjnym i usługowym. Ten pierwszy obejmuje prace nad nowymi lekami, w przypadku Selvity są to głównie leki onkologiczne. W badaniach nad częścią z nich pomagają firmie zagraniczni partnerzy, którzy w części lub całościowo pokrywają koszty dalszych prac.
Podporą działalności finansowej firmy stanowią jednak usługi dla zewnętrznych firm i organizacji z dziedziny chemii, biologii czy bioinformatyki. Selvita współpracuje na tym polu z największymi firmami farmaceutycznymi i instytucjami badawczymi na świecie. Znajdą się tu zarówno: Adamed, Polfa, CosmoBio, jak i Uniwersytet w Turynie czy Szkoła Medyczna w Hanowerze.
Akcje idą w górę
W Lipcu 2011 roku firma zadebiutowała na NewConnect, który jest rynkiem akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przeznaczonym dla młodych firm o niewielkiej przewidywanej kapitalizacji z sektora nowych technologii. Jednak wtedy spółka wciąż przynosiła straty. Rozwijanie projektów i dalsze prace przyniosły w końcu efekt. Pod koniec 2013 roku firma podpisała dwa, bardzo ważne kontrakt i osiągnęła próg rentowności. W ciągu pierwszy trzech kwartałów 2014 roku miała 4 miliony zysku. Dla porównania, w tym samym okresie rok wcześniej: 3 miliony straty.
Selvita pozyskuje fundusze również z funduszy europejskich (m.in. z programu Innowacyjna Gospodarka) i krajowych, współpracuje z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przez ostatnie 6 lat zdobyła w ten sposób około 70 milionów złotych, które przeznaczyła na prace B+R, a także wyposażenie laboratoriów.
Firma cały czas negocjuje nowe kontrakty i niedługo może stać się jednym z najważniejszych graczy na rynku farmaceutycznym i bioinformatycznym na całym świecie.