Od 1 grudnia obowiązują przepisy łączące zarządzanie danymi Krajowego Rejestru Sądowego z bazą Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównym Urzędem Statystycznym. Dzięki stworzonemu od podstaw systemowi w momencie zarejestrowania spółki w KRS miał być jej automatycznie nadawany numer NIP oraz REGON.
Resort sprawiedliwości, który przygotował ustawę przekonywał, że powstanie systemu ułatwi zakładanie firm. Według założeń MS czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności przedsiębiorstwa miał być krótszy, ponieważ po złożeniu wniosku o wpisanie do KRS urzędy miały sobie przekazywać wszelkie niezbędne im dane n.t. przedsiębiorców.
Niestety już od pierwszego dnia funkcjonowania systemu jego użytkownicy napotykają na liczne trudności - informuje "Puls Biznesu". W wydziale KRS Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia. system rejestracji spółek nie funkcjonował przez 2 tygodnie. Pomimo poprawek wprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wciąż nie działa poprawnie, a to powoduje opóźnienia w zatwierdzaniu wniosków o wpis.
W Krakowie-Śródmieściu między 1 a 10 grudnia zarejestrowano zaledwie 23 spółki. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego 2013 r. aż 128. Podobne problemy mają też wydziały KRS w Poznaniu czy Wrocławiu.