E-Rare-3
Konkurs przeznaczony jest dla uczonych zajmujących się badaniami nad rzadkimi chorobami. Organizatorem przedsięwzięcia są instytucje wspierające rozwój nauki z niemal dwudziestu krajów europejskich, Kanady i Bliskiego Wschodu.
Warunkiem zgłoszenia jest prowadzenie badań dotyczących jednego z trzech szerokich obszarów badawczych. W ramach pierwszego z nich naukowcy muszą zaplanować badania wykorzystujące bazy materiału genetycznego spoza ich ojczystego kraju. Zgłaszane do konkursu projekty badawcze mogą również skupiać się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w badaniu chorób o podłożu genetycznym oraz dziedziczeniu schorzeń albo dotyczyć metod diagnostyki chorób.
Na dofinansowanie udziału polskich naukowców w projektach wyłonionych w ramach konkursu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy budżet w wysokości 500.000 euro. Wnioski można składać drogą elektroniczną do 18 lutego 2015 r. Więcej informacji: E-Rare
Eurostars 2
Program jest elementem Inicjatywy EUREKA i Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest wspieranie projektów realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące prace badawczo-rozwojowe. Obecnie do Inicjatywy Eureka należą 34 kraje z całego świata. Budżet Eureki na rok 2014 wynosi ponad miliard euro.
Zaletą konkursu jest jego otwartość. Projekt nie ma bowiem ograniczeń tematycznych - jedynym jest wyłączenie z projektu przedsiębiorstw prowadzących działalność w sferze militarnej. W założeniu projekt ma integrować firmy z wielu krajów, dlatego uczestniczyć musi w niej dwóch partnerów z co najmniej dwóch krajów. Niezbędnym elementem składanego wniosku jest plan gospodarczego wdrożenia rezultatów projektu w okresie 2 lat od otrzymania finansowania.
Program Eurostars 2 jest realizowany w oparciu o sieć Narodowych Biur EUREKI, przedstawicieli państw członkowskich w Grupie Wysokiego Szczebla EUREKI oraz Sekretariat EUREKI. Na dofinansowanie udziału polskich przedsiębiorstw w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczy 750 000 euro. Wnioski można składać drogą elektroniczną do 5 marca 2015 r. Więcej informacji: Eurostars
Konkurs Inicjatywy CORNET
Celem międzynarodowej Inicjatywy CORNET (COllective Research NETworking) jest rozwój współpracy między zaangażowanymi różnego typu agencjami rządowym stwarzającymi możliwości finansowania. Program adresowany jest do zrzeszeń małych i średnich przedsiębiorstw (np. izby gospodarcze, klastry itp.), współpracujących z instytucjami prowadzącymi badania naukowe.
Dofinansowanie projektu obejmuje koszty realizacji międzynarodowych badań naukowych. Konkurs jest organizowany po raz dziewiętnasty. Na sfinansowanie zgłaszanych projektów NCBR przeznaczy 500 tysięcy euro. Maksymalny poziom dofinansowania z Inicjatywy CORNET wynosi 100 proc. w przypadku kosztów badań realizowanych przez instytucje naukową. Zrzeszenia przedsiębiorców mogą liczyć na sfinansowanie 85 proc. kosztów działalności związanej z projektem.
Wnioski można składać w wersji elektronicznej do 27 marca 2015 r. zaś w wersji papierowej do 10 kwietnia 2015 r. na adres NCBR. Więcej informacji: CORNET
ERA-NET ERA-MIN
Celem konkursu jest wsparcie rozwoju technologii związanych z surowcami nieenergetycznymi. Organizatorem konkursu jest sieć ERA-MIN skupiająca instytucje zajmujące się rozwojem naukowym i wydobyciem surowców z piętnastu europejskich krajów.
Organizowany obecnie konkurs wyłonić ma najlepsze projekty z trzech obszarów. W ramach podstawowego ERA-MIN zamierza wspierać pomysły związane z wydobyciem surowców i procesami ich obróbki.
Zainteresowaniem organizatorów cieszyć się mogą również projekty związane z recyklingiem ważnych dla funkcjonowania przemysłu materiałów. Ten element konkursu związany jest z projektem UE mającym zwiększyć poziom odzysku surowców z odpadów, np. starych urządzeń. Trzecim obszarem zainteresowania są badania nad zastępowaniem wykorzystywanych w przemyśle materiałami bardziej wydajnymi. Wnioski można składać drogą elektroniczną do 19 maja 2015 r. Więcej informacji: ERA MIN