PGNiG prognozuje zyski i odwołuje wiceprezesa ds. handlowych Jerzego Kurellę

PGNiG ujawnia plany do 2022 r. i odwołuje wiceprezesa
PGNiG ujawnia plany do 2022 r. i odwołuje wiceprezesa Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Firma zakłada zakłada utrzymanie rocznych zysków na stabilnym poziomie w okresie 2014-2022. Jednocześnie Rada Nadzorcza odwołała Jerzego Kurellę ze stanowiska wiceprezesa ds. handlowych.


Celem spółki jest osiągnięcie zysku EBITDA (przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na poziomie ok. 7 mld. zł w 2022 r. Dla porównania, w 2013 r. zyska EBITDA wyniósł 5,61 mld zł zysku EBITDA w 2013 r. Według danych z pierwszych trzech kwartałów 2014 r. zysk wyniósł 4,99 mld zł.

Ponadto, według komunikatu firmy do 2022 r. nakłady na rozwój i dokonywane przejęcia wyniosą 40-50 mld zł. Inwestorów powinna ucieszyć zapowiedź przeznaczenia połowy skonsolidowanego zysku netto na wypłatę dywidendy w latach 2015-2022.

Według spółki kluczowe dla osiągnięcia przez nią tych celów będzie zwiększenie wydobycia ropy i gazu do około 50-55 mln boe (baryłek przeliczeniowych ropy) w 2022 r. PGNiG planuje również pozostać liderem sprzedaży na rynku gazu.

Odwołanie wiceprezesa
Jednocześnie z informacjami o planach na 2015 rok, zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował w komunikacie po spotkaniu rady nadzorczej, że odwołano Jerzego Kurellę ze składu zarządu PGNiG - był on odpowiedzialny za sprawy handlowe. Firma nie określiła przyczyn dymisji z obu stanowisk.

Jerzy Kurella, którego "zaszokowało" zakończenie współpracy, był związany z PGNiG od 2002 r. Pracował na stanowiskach m.in. dyrektora ds. obsługi prawnej oraz dyrektora zarządzającego. Od lipca 2013 r. do grudnia 2013 r. pełnił obowiązki prezesa spółki, po odwołaniu przez Radę Nadzorczą prezes spółki Grażyny Piotrowskiej-Oliwy i wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego. Wynegocjował z firmą Qatargas przesunięcie dostaw katarskiego gazu LNG. Dzięki porozumieniu strona polska uniknęła zapłaty kary w wysokości kilku milionów zł.


Źródło: Gazeta Prawna, Puls Biznesu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili