Polscy naukowcy połączą grafen i złoto... za pomocą bakterii
Polscy naukowcy połączą grafen i złoto... za pomocą bakterii Foto: Flickr
Reklama.
Chodzi o powstanie materiału, który umożliwiałby błyskawiczne przesyłanie optycznych danych. W pierwszym etapie będzie on podobny do grafenu. W odróżnieniu od zwykłego grafenu struktura materiału jest zniekształcona - na powierzchni ma atomy tlenu. Te atomy należy usunąć, tak żeby na powierzchni materiału powstały małe dziurki. To pozwoli na przyłączenie molekuł organicznych lub nieorganicznych, a w efekcie pozwoli na optyczne przesyłanie danych.
W pewnym sensie „katalizatorem” tego procesu mają być nanoczasteczki złota, ale wcześniej bakterie usuną atomy tlenu z tlenku grafenu, tak żeby sam proces mógł się rozpocząć. Jak tłumaczą naukowcy, bakterie mają wykonać najcięższą pracę - do której zazwyczaj wykorzystuje się szkodliwe substancje chemiczne. Na pomysł podmienienia takich substancji bakteriami Polacy wpadli jako pierwsi na świecie.
Naukowcy pragną aby technologia wykorzystania bakterii do wytwarzania grafenu wzbogaconego o złoto była gotowa, na skalę laboratoryjną, do końca bieżącego roku. Na przeprowadzenie swoich prac badacz otrzymał 100 tys. zł w programie Inter Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Źródło: Nauka W Polsce