NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Polska firma robi niezniszczalne buty, które kupują żołnierze z całego świata. "W USA patrzyli na nie z niedowierzaniem"
  Polska firma robi niezniszczalne buty, które kupują żołnierze z całego świata. "W USA patrzyli na nie z niedowierzaniem"

  Arizona - pustynia. Temperatura sięgająca 50 C. Pot lejący się z czoła. Na plecach 60-kilogramowy plecak. Żmudny marsz na odległość 40 km, krok za krokiem. Pod koniec dnia amerykańskim komandosom odklejają się podeszwy od butów. Ich zdziwienie sięga zenitu, kiedy nasi komandosi z jednostki GROMU z uśmiechem pokazują swoje buty. – To w Polsce produkuje się tak dobrej jakości obuwie? – pytają z niedowierzaniem. – Do tej pory myśleli, że w Polsce biegają jedynie białe niedźwiedzie po ulicy – wspomina jeden z komandosów GROM, uczestnik szkolenia w Arizonie.

 • Podporucznik i malarz. Zegarmistrz królów. Polski emigrant Antoni Patek.
  Jak Patek i Czapek sprzedali zegarek za 24 mln $

  Jeden był podporucznikiem i malarzem. Drugi zegarmistrzem. Połączyli swoje siły i zaczęli produkcje zegarków dla polskich emigrantów. Wstrzelili się w gusta ozdabiając koperty treściami patriotycznymi. Tak powstała firma Patek, Czapek & Cie, która stała się królem wśród marek i marką królów. Trzy lata temu, jeden z zegarków polskiego emigranta sprzedano za 24 mln dolarów. Powstał w 1933 roku.

 • Po oddaniu ostatniego budynku, będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce.
  We Wrocławiu zakończenie budowy najnowocześniejszego kompleksu biurowo-laboratoryjnego INNOPOLIS

  Ostatnie dni dzielą Wrocław od uruchomienia największego tego typu kompleksu w Polsce. Chodzi o biurowo-laboratoryjny „Innopolis Wrocław”. Inwestycja, w której jest 12 specjalistycznych laboratoriów, kosztowała 183 mln zł. Ostatni budynek będzie oddany do użytku w tym miesiącu.

 • UAVS Poland ma siedzibę w Krakowie.
  Pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Dużo tańsze od zachodnich odpowiedników

  Głowica powstaje jako odpowiedzi na zapotrzebowanie ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Środowiska, które potrzebują urządzenia do obserwacji lotniczej obszarów leśnych, sporządzania map, materiałów geodezyjnych czy stanu zanieczyszczeń środowiska. Może być wykorzystany również przez Straż Graniczną, Policje czy śmigłowce poszukujące ludzi podczas katastrof lub zaginionych w górach. Na rynku są co prawda podobne głowice, ale ta z UAVS Poland ma mieć podstawową zaletę. Będzie dużo tańsza od tych zachodnich.

 • Napoleon Cybulski odkrywca adrenaliny.
  Napoleon Cybulski – człowiek który odkrył adrenalinę. Hormon strachu, walki i ucieczki

  Był niezwykle skromnym i cichym człowiekiem. Jednocześnie wulkanem pomysłów w pracy zawodowej. To jemu zawdzięczamy odkrycie adrenaliny. Przeprowadził unikalne i pionierskie w skali światowej badania fal elektroencefalograficznych. Jako jeden z pierwszych na świecie zarejestrował EEG kory mózgowej. Uważa się go za jednego z największych fizjologów w dziejach. Można go też zaliczać go do prekursorów koncepcji nieświadomości wyprzedzających idee Freuda.

 • Inwestycja ma dwa lata opóźnienia.
  Pierwszy gaz z portu w Świnoujściu w tym roku

  W tym roku pierwsza dostawa gazu zostanie wtłoczona do sieci przesyłowej i trafi do odbiorców. Wszystko wskazuje, że spór pomiędzy inwestorem a wykonawcą terminalu LNG zakończył się. Ta strategiczna dla polski inwestycja ma dwa lata opóźnienia.

 • Organizacje ekologiczne z całego świata oskarżają PGŻ o złomowanie i zanieczyszczanie azjatyckich plaż.
  Co zrobić ze złomem? Polacy znaleźli na to sposób. I wkurzyli tym ekologów

  Polska Żegluga Morska ma kłopot z ekologami i Europejskim Biurem Ochrony Środowiska. Firmie zarzuca się złomowanie statków bezpośrednio na azjatyckich plażach i zanieczyszczanie oceanu. Pod specjalnym listem skierowanym do PGŻ podpisało się 160 organizacji ekologicznych.

 • Pod względem ilości wyprodukowanych aut, dawno już przegonili nas Słowacy i Czesi.
  Polska 0 – 6 Południe. Przegrywamy każdą inwestycję motoryzacyjną ze Słowakami, Czechami i Węgrami

  W walce o ulokowanie fabryk samochodowych, przegraliśmy w ostatnim czasie: Mercedesa, Toyotę, Peugot– Citroen, KIA, Hyundaia i Jaguara. Nasi sąsiedzi zaproponowali koncernom lepsze warunki inwestycji. Zwolnienia z opłat, ziemię pod inwestycje i różnego rodzaju dopłaty. To gigantyczne pieniądze. Polska wycofała się z tego wyścigu, bo nas po prostu nie stać?

 • Wagony w metrze w Sofii będą niemal identyczne z tymi które kursują w Warszawie.
  Polska firma Newag rozbuduje metro w stolicy Bułgarii - Sofii

  Polski Newag w konsorcjum z Siemensem wygrał przetarg na rozbudowę metra w Sofii. Kontrakt wart jest 142 mln euro. W zamian za te pieniądze powstanie 20 pojazdów trójczłonowych i system kontroli ruchu.

 • Wkrótce w Centrum ruszy również planetarium.
  W Zielonej Górze powstanie obiekt na kształt Centrum Nauki Kopernik - tylko imienia Keplera

  Zieleniogórzanie pozazdrościli mieszkańcom Warszawy Centrum Nauki Kopernik i zdecydowali się otworzyć podobny obiekt. Jest to Centrum Przyrodnicze, które wraz z będącym na końcowym etapie realizacji Planetarium Wenus tworzą Centrum Nauki Keplera.

O sobie

Interesują mnie miny, bomby, karabiny, w skrócie - wszystko, co wiąże się z techniką wojskową. Do tego przemysł kosmiczny i energia odnawialna. Ukochany region - Mazury, o których piszę z równie wielką pasją, co o nowościach zbrojeniowych.