Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane dotyczące dostępu i korzystania z internetu w Polsce. Rocznie wydajemy na internet prawie 6,7 miliarda złotych. Dla porównania na znacznie droższy sprzęt komputerowy wydajemy wyłącznie 5,3 miliarda.
Komputer znaleźć można w 77,1 proc. domów w Polsce. Z kolei 74,8 proc. gospodarstw ma dostęp do internetu. Co interesujące, jedna setna domów przyznaje z kolei, że dostęp do internetu ma, ale z niego nie korzysta - to 120 tysięcy gospodarstw.
Nie tylko miasta
Do kosza wyrzucić można przeświadczenie, że z internetu korzystają głównie miastowi. Dostępem do sieci może pochwalić się średnio 75,4 proc. gospodarstw miejskich i 70,6 proc. gospodarstw wiejskich. Miesięcznie na internet wydajemy średnio 60 zł – to koszt stałego łącza o prędkości 60 Mb/s.
W uśrednionych cenach trzeba wziąć jednak pod uwagę internet mobilny. Osób łączących się z siecią przez urządzenie mobilne jest ponad 11 milionów, czyli 35,8 proc. osób w wieku 16-74 lat. Z kolei, według danych GUS, 2/3 osób w wieku 16-74 przyznaje się do korzystania z sieci w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Zdecydowanie częściej dostęp do internetu zaznaczały osoby z domów, w których mieszkają również dzieci do 16 roku życia. W tym przypadku gospodarstw było nawet o 20 punktów procentowych więcej od tych, w których dzieci są starsze lub ich nie ma. Można to wytłumaczyć tym, że młodsi rodzice sami często korzystają z sieci.
Po co korzystamy z sieci? Blisko 60 proc. osób odpowiedziało, że do komunikowania się ze znajomymi (w tym korzystania z serwisów społecznościowych). Kolejnymi najczęstszymi odpowiedziami jest wyszukiwanie informacji o towarach i usługach (50,1 proc.) i czytanie online (47,2 proc.).
Sposób na braki
2,9 miliona gospodarstw domowych nie posiada dostępu do internetu. Najczęstszym podawanym w ankiecie powodem był brak potrzeby (14,8 proc.), a następnie brak umiejętności (11,2 proc.). Ponad 120 tys. gospodarstw wskazuje na brak technicznej możliwości podłączenia internetu (szerokopasmowego lub nie).
W ciągu najbliższych lat poprawić ma to Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który zakłada, że do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Budżet programu wynosi 2,2 mld euro.