Ponad 5 tys. firm powstało na 10. polskich uczelniach w ostatniej dekadzie. W tym np. MISBEHAVE, Maclife czy Chomikuj.pl

To na polskich uczelniach powstały takie firmy jak MSBHV, Chomikuj.pl czy Maclife
To na polskich uczelniach powstały takie firmy jak MSBHV, Chomikuj.pl czy Maclife Fot. M. Skwarczek / Agencja Gazeta
Uczelnie nie pomagają wchodzić w świat biznesu, bo potrafią uczyć tylko teorii – taka o studiach krąży w Polsce obiegowa opinia. Przyuczelniane inkubatory przedsiębiorczości nie zmieniły tego myślenia, ale niedługo już może im się to udać. Tylko na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu od 2009 roku dzięki Inkubatorowi AIP powstało około 200 przedsiębiorstw – wynika z rankingu Top 10 Startup Friendly.

Ranking został stworzony przez Inkubatory AIP i prezentuje 10 uczelni, które najlepiej realizowały w ostatniej dekadzie zamysł pomagania młodym przedsiębiorcom. O wyborze placówek najbardziej „przyjaznych startupom” decydowały trzy kryteria: liczba powstałych firm, poziom ich innowacyjności i pozyskani inwestorzy. Nie było to łatwe zadanie, bo w Polsce jest obecnie aż 470 uczelni wyższych.

Czołówkę listy zdominowały placówki z Warszawy, w tym jedyna techniczna w całym zestawieniu: Politechnika Warszawska. Powstanie tam AIP w 2007 roku sprawiło, że do dzisiaj PW wypuściła w świat prawie 500 firm, z czego 25 pozyskało inwestora. Uniwersytet Warszawski był miejscem narodzin ok. 700 firm (12 przekonało inwestorów) przy AIP założonym w 2006 roku. Podobną liczbę startupów wypuściła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w której jednak AIP działał 2 lata dłużej niż na UW.

Rekordzistą, zarówno w stolicy jak i całej Polsce, jest jednak Szkoła Główna Handlowa – stworzono w niej ponad tysiąc firm przy AIP działającym od 2006 roku. To właśnie tam powstał Maclife, największy pogwarancyjny serwis Apple w naszym kraju. SGH goni krakowski Uniwersytet Ekonomiczny, gdzie powstało ok. 900 firm od 2007 roku, w tym znana marka odzieżowa MISBEHAVE. Duży sukces osiągnął też Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, skąd wyszło ponad 200 startupów, chociaż AIP założono tam dopiero w 2009 roku.


Co znamienne, chociaż 70 proc. polskich uczelni to placówki prywatne, to do rankingu Top 10 Startup Friendly trafiła tylko jedna uczelnia tego typu. Chodzi o Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku, gdzie AIP wystartował w 2007 roku i wypuścił ok. 200 firm.

Cały ranking ze średnią liczby firm powstających w ciągu roku wygląda tak:

1. SGH - 131
2. UEK – 128
3. UW – 87
4. SGGW/Uniwersytet Gdański - 70
5. Politechnika Warszawska - 68
6. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - 50
7. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - 33
8. WSFiZ Białystok - 28
9. Uniwersytet Śląski 21

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.