- 524 naukowców korzystających z funduszu szwajcarskiego,
- 1 600 szkół i przedszkoli w programie żywienia i aktywności fizycznej,
- 25 000 pacjentów przebadanych w kierunku wirusa HCV, w tym 5 000 kobiet w ciąży,
- 2 900 przedszkoli zaangażowanych w program ochrony zdrowia jamy ustnej,
- 37 dofinansowanych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej na kwotę ok. 65 mln zł,
- 6 700 systemów solarnych zainstalowanych na budynkach prywatnych oraz 37 na budynkach użyteczności publicznej,
- 44 591 ton usuniętych odpadów azbestowych.
Polska dostała prawie pół miliarda franków bezzwrotnej pomocy od Szwajcarii. Jakie są tego efekty?
Niemal pół miliarda franków szwajcarskich, czyli ok. 1,5 miliarda złotych, otrzymała Polska w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jest to bezzwrotna pomoc zagraniczna przyznawana przez Szwajcarię krajom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.
Reklama.
Polska to jedno z 12 państw korzystających z tych środków. Na wsparcie mogą liczyć zarówno instytucje sektora publicznego, jak i prywatnego, a także organizacje pozarządowe. Dla naszego kraju przypadła niemal połowa puli z 1 mld franków szwajcarskich – około 489 mln.
Dofinansowanie przeznaczone jest na wsparcie programów profilaktyki zdrowotnej, ochrony środowiska, współpracy naukowej, poprawy infrastruktury transportowej w miastach czy wsparcia społeczności lokalnych. Wszystkie konkursy już zostały zakończone, a projekty uruchomione - ich realizacja potrwa do połowy 2017 roku.
Wsparciem została objęta cała Polska. Na preferencje mogły jednak liczyć tylko cztery województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz małopolskie. Około 43 proc. całej puli środków ma być wydane na ich terenie.
MIR podał także, jakie są już konkretne efekty szwajcarskiego wsparcia. Ministerstwo pochwaliło się następującymi osiągnięciami, sfinansowanymi przez Szwajcarię:
Reklama.