Kalifornia wyprzedza Brazylię jako... 7 największa gospodarka świata. Taki sukces nie byłby możliwy bez innowacji

Kalifornia znalazła się wśród największych gospodarek świata
Kalifornia znalazła się wśród największych gospodarek świata Fot. 123rf.com
„Złoty Stan”, jak nazywa się w USA Kalifornię, właśnie awansuje w światowej hierarchii gospodarczej na siódme miejsce. Jej wyniki gospodarcze są lepsze nawet od niektórych dużych europejskich, jak na przykład Włoch. – To pokazuje, że nawet kraj rozwinięty, jeśli oprze gospodarkę na innowacyjności i wysokich technologiach, może konkurować pod względem tempa rozwoju z gospodarkami wschodzącymi – komentuje ekonomista prof. Witołd Orłowski.


Jedni tracą, inni zyskują
Brazylia w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2014 roku straciła 1 proc. PKB, przy 2,25 bilionach PKB w 2013 roku – informuje Bloomberg. Kalifornia zaś dobiła w 2013 roku do poziomu 2,2 bilionów PKB, z 47 tys. dolarów PKB na głowę przy 38 milionach mieszkańców. Tym samym Kalifornia ma szansę w 2015 roku na stałe zagościć na 7. miejscu największych gospodarek świata – i nic dziwnego, bo przecież rozmiarem i ludnością przypomina średnie państwo europejskie.


To jednak i tak ewenement na światową skalę – od kilku lat uważano bowiem, że to kraje azjatyckie, afrykańskie czy BRICS, czyli m.in. Brazylia, będą święciły tryumfy, jeśli chodzi o tempo rozwoju. - Jesteśmy przyzwyczajeni, że kraje rozwinięte tracą pozycje na tej liście, a te rozwijające się, np. z BRICS, awansują coraz wyżej. A tu nagle okazuje się, że ta rozwinięta część świata, z wysokimi płacami, sporym socjalem, może wygrywać konkurencyjnie – podkreśla ekonomista prof. Witold Orłowski.


Różnorodność biznesu
Gubernator stanu Jerry Brown, cytowany przez Bloomberga, tłumaczy ten sukces kilkoma kwestiami:
Jerry Brown, gubernator Kalifornii

To różnorodność otoczenia biznesowego w Kalifornii. Od filmów, przez internet, do rolnictwa. Mamy niesamowitą różnorodność biznesów, które tworzą ten stan. Ale na pewno też uporządkowanie finansów było tu pomocne, tak jak inwestycje w nowe szkoły, solidne uniwersytety, inwestycje w wodę i energię. Wszystko to daje bezpieczeństwo i utrzymuje Kalifornię na inwestycyjnym topie.

– Nie jesteśmy uzależnieni od jednej branży czy surowca – podkreślał Brown. I faktycznie: jak podaje znana agencja, Kalifornia jest najbardziej rozwiniętym stanem pod względem technologii, fabryk i rolnictwa. Tylko poza farmami zatrudnionych jest tam... ponad 15 milionów ludzi – i jest to rekordowy wynik.


Jak doszło do stworzenia takiej potęgi? - Spółki medialne, Hollywood, Krzemowa Dolina. Przykład Kalifornii pokazuje, że kraj rozwinięty, jeśli oprze gospodarkę na innowacyjności i nowych technologiach, potrafi sobie dobrze radzić i rozwijać się szybciej niż np. wspomniane kraje BRICS – ocenia prof. Witold Orłowski.

Giganty technologii i internetu
Potwierdzenia jego słów nie trzeba daleko szukać. To właśnie w Kalifornii, ze wszystkich stanów, znajduje się najwięcej spółek z listy S&P 500 – największych amerykańskich firm notowanych na giełdzie. Wystarczy wspomnieć takich gigantów jak: Apple, Adobe, Facebook, Twitter, eBay, Google, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Netflix, Mozilla, Oracle, VISA, Yahoo!.

A to przecież tylko branża internetowo-technologiczna. Do tego dochodzą znani na całym świecie producenci odzieży: Banana Republic, American Apparel czy VANS, i oczywiście cały przemysł związany z Hollywood. To w Kalifornii mieszczą się m.in. Sony Pictures Entertainment, Universal Studios, Pixar, Disney czy Warner Bros. To także tutaj mieści się wiele gigantów branży gier komputerowych, m.in. Activision, Blizzard, Nintendo i Electronic Arts. Wszystkie te firmy zapewniają wpływy liczone w miliardach dolarów.

Jak jednak przypomina prof. Orłowski, sukces Kalifornii to wyjątkowy przypadek. I chociaż przyznaje, że ten stan USA pokazał jak szybko można się rozwijać dzięki postawieniu na innowacje i nowe technologie, to nie wszędzie i nie na każdą skalę da się to osiągnąć. Szczególnie na poziomie całego państwa, które przecież obciążone jest wieloma zadaniami i branżami, które z założenia nie są rentowne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.