Big Data, inżynieria biomedyczna i sztuczna inteligencja. Oto technologiczne trendy przyszłości

Raport KPMG - Usługi mobilne i chmury obliczeniowe nadal na topie wśród trendów technologicznych, ale ich znaczenie spada.
Raport KPMG - Usługi mobilne i chmury obliczeniowe nadal na topie wśród trendów technologicznych, ale ich znaczenie spada. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Z analizy KPMG wynika, że do 2017 r. znacznie zmniejszy się dominacja rozwiązań mobilnych i chmur obliczeniowych w nowych technologiach. Natomiast wzrośnie rola dotąd mniej popularnych rozwiązań – druku 3d, inżynierii biomedycznej, internetu przedmiotów, analizy „wielkich” danych czy sztucznej inteligencji.


KPMG w ubiegłym roku przeprowadziło badania na próbie ponad 800 liderów technologii i biznesu z 14 państw. Wynika z nich, że wciąż najważniejsze trendy to rozwiązania mobilne oraz chmury obliczeniowe, ale ich dominacja ulega znacznemu osłabieniu. Np. na platformy i aplikacje mobilne, jako najistotniejsze dla branży, w poprzedniej edycji badania wskazało 32 proc. respondentów. Za to w najnowszej już tylko 9 proc. Spadek "znaczenia" o 15 punktów procentowych zaliczyły również chmury obliczeniowe.


Za dwoma czołowymi lokatami w rankingu uplasowały się następujące technologie: druk 3D (8 proc.), inżynieria biomedyczna (7 proc.), internet rzeczy (7 proc.), analizy danych (6 proc.) oraz sztuczna inteligencja (6 proc.).

Podobne wyniki możemy znaleźć w raporcie firmy Deloitte prezentujących 13 trendów przyszłości. Wynika z niego, że ten rok może być przełomowy dla np. płatności mobilnych czy druku 3d. Wartość zakupów dokonywanych za pośrednictwem smartfona ma wzrosnąć globalnie o 1000 proc. w porównaniu do 2014 r. Z kolei w Polsce urządzeń mobilnych najczęściej używają konsumenci do odbierania maili lub przechowywania zdjęć – wskazuje KPMG. Z kolei z raportu Deloitte wynika, że druk 3d będzie cieszył się największą popularnością w firmach i fabrykach – zdominują one rynek w około 80 proc.


Raport KPMG pokazuje też, że dużym zainteresowaniem firm cieszą się również rozwiązania oparte na przedmiotach codziennego użytku. Tak działają np. „inteligentne zakupy”. W tym mechanizmie dom jest połączony z autem. I gdy np. przejeżdżamy obok ulubionego sklepu, system sygnalizuje nam brak ulubionej potrawy w lodówce. W tego typu technologiach duży potencjał dostrzega 20 proc. badanych.


Kolejnym popularnym trendem jest automatyzacja mieszkań i domów za pośrednictwem internetu. W Stanach Zjednoczonych 22 proc. respondentów widzi w tej technologii największe szanse na zysk.

Natomiast dla niemal co czwartego badanego największym zagrożeniem w zarabianiu na innowacyjnych technologiach są problemy z bezpieczeństwem. Zdaniem 22 proc. respondentów kłopoty może sprawić także połączenie współdziałania ze sobą nowoczesnych i przestarzałych technologii. Z kolei 21 proc. ankietowanych dostrzega problem w... przesycie konsumentów nowinkami.

Źródło: KPMG

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili