W okresie od stycznia do listopada 2014 r. eksport towarów rolno-spożywczych z Polski osiągnął łączną wartość ponad 11 mld dolarów - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Oznacza to wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do 2013 r. Powyższe dane wskazują, że polscy przedsiębiorcy całkiem sprawnie poradzili sobie z embargiem nałożonym przez Rosję.
Po zamknięciu rosyjskiego rynku dla naszych towarów, polscy producenci zwiększyli eksport do krajów Unii Europejskiej. W pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku osiągnął on wartość ponad 8 mld dolarów. Jest to o 7,5 proc. więcej niż w 2013 r. Najwięcej wyrobów wysłaliśmy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Francji.
Z danych GUS wynika również, że w okresie od stycznia do listopada 2014 r. wzrósł eksport towarów rolno-spożywczych do krajów pozaeuropejskich oraz bałkańskich – nienależących do Unii Europejskiej. Łączna jego wartość wyniosła 1,4 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 34 proc. w porównaniu do 2013 r.
Sławne polskie jabłka znalazły swoich miłośników m. in. w Bośni i Hercegowinie, Egipcie, Mongolii, Serbii, Singapurze, Tadżykistanie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z kolei najwięcej wieprzowiny wyeksportowaliśmy do Stanów Zjednoczonych, wołowiny do Bośni i Hercegowiny, a mięsa drobiowego do krajów Afryki Zachodniej. Produkty mleczarskie pochodzące z naszego kraju największym wzięciem cieszyły się zaś w Algierii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji.
Po raz kolejny rosyjskie embargo nam nie straszne
Przypomnijmy, że Polska już nie raz, i nie dwa była objęta zakazem wwozu towarów rolno-spożywczych do Rosji. Pierwszy raz w latach 2005-2007, następnie w 2011 r., a ponownie od sierpnia ubiegłego roku. Eksport tego rodzaju produktów do naszego wschodniego sąsiada rósł systematycznie od wstąpienia Polski do UE. W 2013 r. osiągnął wartość 1257,8 mln euro.
Jednocześnie Rosja poza krajami UE była najważniejszym państwem, do którego Polska eksportowała towary rolno-spożywcze – z udziałem na poziomie wahającym się od 22 do 30 proc. Ponadto w 2013 r. ponad 10 proc. tego rodzaju produktów wyeksportowanych z UE do Rosji pochodziło z naszego kraju. Polska była czwartym pod względem wartości dostawcą żywności do naszego wschodniego sąsiada z krajów UE.
Nie tylko Polska jest objęta embargiem
7 sierpnia ubiegłego roku Rosja, w odpowiedzi na nałożone na nią przez społeczność międzynarodową sankcje, wprowadziła zakaz importu określonych produktów rolno-spożywczych, surowców rolniczych i żywności z krajów UE, Norwegii, Stanów zjednoczonych, Kanady i Australii. Na liście towarów zakazanych znalazły się m. in. wieprzowina, wołowina, mięso solone, ryby, mleko, owoce, warzywa, kiełbasy, sery i twarogi.