Rosyjskie embargo niestraszne polskim producentom? Eksport towarów rolnych i spożywczych w 2014 dobił do 11 mld dolarów

W okresie od stycznia do listopada 2014 r. eksport towarów rolno-spożywczych z Polski osiągnął łączną wartość ponad 11 mld dolarów.
W okresie od stycznia do listopada 2014 r. eksport towarów rolno-spożywczych z Polski osiągnął łączną wartość ponad 11 mld dolarów. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W okresie od stycznia do listopada 2014 r. eksport towarów rolno-spożywczych z Polski osiągnął łączną wartość ponad 11 mld dolarów - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Oznacza to wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do 2013 r. Powyższe dane wskazują, że polscy przedsiębiorcy całkiem sprawnie poradzili sobie z embargiem nałożonym przez Rosję.


Po zamknięciu rosyjskiego rynku dla naszych towarów, polscy producenci zwiększyli eksport do krajów Unii Europejskiej. W pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku osiągnął on wartość ponad 8 mld dolarów. Jest to o 7,5 proc. więcej niż w 2013 r. Najwięcej wyrobów wysłaliśmy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Francji.

Z danych GUS wynika również, że w okresie od stycznia do listopada 2014 r. wzrósł eksport towarów rolno-spożywczych do krajów pozaeuropejskich oraz bałkańskich – nienależących do Unii Europejskiej. Łączna jego wartość wyniosła 1,4 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 34 proc. w porównaniu do 2013 r.

Sławne polskie jabłka znalazły swoich miłośników m. in. w Bośni i Hercegowinie, Egipcie, Mongolii, Serbii, Singapurze, Tadżykistanie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z kolei najwięcej wieprzowiny wyeksportowaliśmy do Stanów Zjednoczonych, wołowiny do Bośni i Hercegowiny, a mięsa drobiowego do krajów Afryki Zachodniej. Produkty mleczarskie pochodzące z naszego kraju największym wzięciem cieszyły się zaś w Algierii, Arabii Saudyjskiej i Indonezji.


Po raz kolejny rosyjskie embargo nam nie straszne
Przypomnijmy, że Polska już nie raz, i nie dwa była objęta zakazem wwozu towarów rolno-spożywczych do Rosji. Pierwszy raz w latach 2005-2007, następnie w 2011 r., a ponownie od sierpnia ubiegłego roku. Eksport tego rodzaju produktów do naszego wschodniego sąsiada rósł systematycznie od wstąpienia Polski do UE. W 2013 r. osiągnął wartość 1257,8 mln euro.

Jednocześnie Rosja poza krajami UE była najważniejszym państwem, do którego Polska eksportowała towary rolno-spożywcze – z udziałem na poziomie wahającym się od 22 do 30 proc. Ponadto w 2013 r. ponad 10 proc. tego rodzaju produktów wyeksportowanych z UE do Rosji pochodziło z naszego kraju. Polska była czwartym pod względem wartości dostawcą żywności do naszego wschodniego sąsiada z krajów UE.

Nie tylko Polska jest objęta embargiem
7 sierpnia ubiegłego roku Rosja, w odpowiedzi na nałożone na nią przez społeczność międzynarodową sankcje, wprowadziła zakaz importu określonych produktów rolno-spożywczych, surowców rolniczych i żywności z krajów UE, Norwegii, Stanów zjednoczonych, Kanady i Australii. Na liście towarów zakazanych znalazły się m. in. wieprzowina, wołowina, mięso solone, ryby, mleko, owoce, warzywa, kiełbasy, sery i twarogi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili