Badacze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (WCO) oraz katedry biotechnologii medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odkryli nowe rodzaje nowotworów głowy i szyi.
Odkrycie pomoże opracować bardziej skuteczne techniki leczenia tego typu nowotworów. Dokonano go w ramach międzynarodowego projektu "The Cancer Genome Atlas" (TCGA). WCO jest jedyną polską placówką biorącą udział w przedsięwzięciu.
Dotychczas do walki z nowotworami głowy i szyi stosowano ogólną terapię. Dopiero kiedy nie przynosiła efektów, zmieniano metody leczenia. Odkrycie Polaków przyczyni się do możliwości korzystania w przyszłości przez onkologów z tzw. terapii spersonalizowanej. Jest to bardziej efektywny sposób walki z rakiem, polegający na dobraniu najbardziej skutecznych technik leczenia do indywidualnych potrzeb chorego.
Dzięki odkryciu nowych podtypów będzie można stosować tzw. leki celowane. Służą one do wybiórczego hamowania wybranych mechanizmów w komórkach nowotworowych i przyczyniają się do zahamowania wzrostu guza, a w konsekwencji rozwoju przerzutów.
Zespół naukowców przeprowadził analizę zmian zachodzących w komórkach u 279 pacjentów. Wykryto, że podtyp raka wywołany przez wirus HPV wymaga leczenia innymi metodami niż podtypy o innym pochodzeniu. Odkrycie Polaków może przyczynić się nie tylko do skuteczniejszego leczenia tego typu nowotworów, ale także wcześniejszego ich wykrywania. W WCO naukowcy z naszego kraju prowadzą badania nad rakiem piersi, jelita i żołądka, a także nowotworami regionu głowy i szyi oraz czerniakiem.
W Polsce na nowotwory głowy i szyi rocznie choruje około 6 tys. osób, na świecie 600 tys. W naszym kraju tego typu nowotwory pod względem śmiertelności są na 6.-7. miejscu wśród mężczyzn oraz na 7. wśród kobiet. Najczęstszą ich przyczyną jest palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zbyt silne promieniowanie UV oraz zakażenie wirusem HPV.