W marcu zarząd województwa pomorskiego powinien zakończyć konkurs na wybór inteligentnych specjalizacji dla regionu. Zostaną one wybrane spośród siedmiu propozycji – zaproponowanych przez siedem konsorcjów złożonych z firm oraz uczelni.
Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej każdy region powinien wskazać inteligentne specjalizacje w zakresie badawczo-rozwojowym i innowacyjnym, w których województwo ma szansę zostać liderem w kraju i zagranicą. Jest to warunkiem koniecznym do otrzymania środków unijnych na badania, rozwój i innowacje.
Konkurs zamiast urzędniczej decyzji
Województwo Pomorskie jako jedno z ostatnich nie wyłoniło jeszcze inteligentnych specjalizacji. Ale jako jedyne zdecydowało się je wybrać w formie konkursu.
W procesie określania inteligentnych specjalizacji, około 400 firm i instytucji utworzyło siedem partnerstw – czyli konsorcjów, w skład których wchodzą przedsiębiorstwa, uczelnie oraz klastry. Każdy z siedmiu podmiotów złożył propozycję realizacji projektów w poszczególnych dziedzinach. Rozmowy w tej sprawie toczyły się od września 2013 r. Natomiast konkurs ogłoszono w maju 2014 r.
7 propozycji
Następnie partnerstwa utworzono w następujących dziedzinach: budownictwa, edukacji, energetyki, gospodarki morskiej, technologii dla środowisk inteligentnych oraz zdrowia. Np. Pomorski Klaster ICT Interzizon we współpracy m. in. z Intelem zaproponował prace badawcze na rzecz rozwoju nowych technologii w województwie.
Z kolei konsorcjum dotyczące inteligentnych technologii energetyczno-paliwowych utworzyły m.in. spółki z Grup: Energa i Lotos. Swoje propozycje przedstawiły również dwa partnerstwa związane z morzem. Pierwsze z nich chce realizować prace z zakresu ochrony środowiska, rozbudowy zaplecza portowego i turystyki. Natomiast drugie w dziedzinie technologii w zakresie gospodarczego wykorzystania morza, np. wydobycia paliw i alg.
Aktualnie siedem aplikacji końcowych złożonych przez konsorcja podlega ocenie komisji konkursowej. 26 lutego odbędzie się jej ostatnie posiedzenie. Następnie w pierwszej połowie marca członkowie komisji zarekomendują zarządowi województwa specjalizacje, które w ich ocenie warto wybrać. Następnie zarząd podejmie ostateczną decyzje co do wyboru listy dziedzin, w których będą realizowane projekty.
Konsultacje z biznesem
Ostateczny kierunek, w jakim będą wdrażane wybrane przez zarząd województwa specjalizacje, zostanie określony w trakcie negocjacji pomiędzy konsorcjami z urzędem marszałkowskim.
Firmy, które będą realizować przedsięwzięcia w ramach inteligentnych specjalizacji mogą skorzystać m. in. z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój". W jego ramach do rozdysponowania jest 8,6 mld euro. Ponadto do dyspozycji przedsiębiorstw będą również regionalne programy operacyjne.
Karolina Lipińska, Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku
Żaden inny region w Polsce nie wybrał takiej procedury, jak my. Zdecydowaliśmy się ogłosić konkurs, a nie zza biurka urzędniczego, na podstawie różnego rodzaju wskaźników wynikających z raportów wybierać specjalizacje. Zamiast tego poprosiliśmy naszych partnerów o przedstawienie propozycji – w jakie dziedziny warto zainwestować środki, którymi będziemy dysponować do 2020 r.
Karolina Lipińska
Do konkursu siedem konsorcjów zgłosiło siedem swoich propozycji. W pierwszym etapie mieliśmy 28 wniosków. Jednak wiele z nich było zbieżnych – dotyczyło tych samych dziedzin. Dlatego ze strony ekspertów zasiadających w komisji padła propozycja połączenia ich w jedną całość. Pozwoli to lepiej wykorzystać potencjał instytucji mających w przyszłości realizować określony projekt.