„Pobierz katalog dinozaurów”. Takim komunikatem powitała mnie strona DinoProduct, fabryki z Ostrowca Świętokrzyskiego, w której powstają ogromne figury dinozaurów. Stowarzyszenie Delta niedługo wywiezie 140 takich figur do Stanów Zjednoczonych. Polacy zbudują tam ogromny JuraPark.
Fanatycy prehistorii
Moab w stanie Utah to kolebka amerykańskich badań na temat dinozaurów. 150 milionów lat temu tę krainę przemierzały allozaury i stada brontozaurów. Teraz znaleźć można tam ich kości i ślady odciśnięte w skałach.
Niedawno, paręset metrów od śladów, które pozostawił w Moab kulejący Allozaur, ruszyła budowa. Niecodzienna, bo pełna Polaków, a niebawem i samych... dinozaurów. A właściwie ich ogromnych figur, które powstają w świętokrzyskiej fabryce. Za budowę odpowiada Stowarzyszenie Delta, które zdążyło w Polsce zbudować już trzy podobne obiekty.
Jurajski Bałtów
Zaczęło się od JuraParku w Bałtowie. Miejsce nie jest przypadkowe, bo w 2001 roku odkryto tam ślady allozaurów. Trzy lata później oprócz samych śladów, można było zobaczyć tam rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Modele to jednak nie wszystko. Park składa się również ze ścieżki dydaktycznej podzielonej na okresy. Stowarzyszenie Delta zbudowało podobne parki tematyczne również w Solcu Kujawskim koło Bydgoszczy i Krasiejowie koło Opola. We wszystkich tych miejscach znaleziono ślady obecności dinozaurów sprzed miliona lat. Ostatni z parków zajmuje powierzchnię 40 hektarów.
– Proszę wyobrazić sobie miejsce, w którym trwają wykopaliska, a tuż obok ogromnym rekonstrukcjom przyglądają się goście parku. To daje niesamowitą perspektywę – mówi doktor Andrzej Boczarowski, paleontolog i geolog związany z Uniwersytetem Śląskim i Stowarzyszeniem Delta. – Jednego dnia odwiedza nas nawet 400 dzieci, a wszystkie mogą wziąć udział m.in. w interaktywnych pokazach 3D – dodaje.
Doktor Boczarowski dodaje, że wszystkie rozwiązania stosowane w parkach są oryginalnymi pomysłami. – Jesteśmy też jedyną firmą na świecie, która całościowo zajmuje się budową tego typu obiektów: od planu przez produkcję aż po konstrukcję – mówi. Stowarzyszenie poważnie podchodzi do popularyzacji wiedzy. W Krasiejowie na terenie JuraParku znaleźć można również Park Nauki i Ewolucji Człowieka.
Fabryka dinozaurów
Modele dinozaurów, które stoją w JuraParkach powstają w fabryce w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niedługo 140 z nich trafi za ocean na pokładzie kontenerowca. Największe figury mają nawet kilkadziesiąt metrów długości i będą transportowane nawet w kilku kontenerach.
– O pozwolenie na budowę parku w Utah staraliśmy się od wielu lat – przyznaje Boczarowski. Od 2004 roku Stowarzyszenie Delta otrzymało wiele nagród za popularyzację nauki. W zeszłym roku zdobyło również turystyczne złoto za Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Może to przekonało w końcu Amerykanów – stwierdza w rozmowie doktor.
Park dinozaurów w Utah nazywać się będzie Paleosafari Moab Giants. Powstanie w ramach grupy Paleosafari, którą kierują Piotr Lichota i Marek Otko. Doktor Boczarowski stwierdza, że to najwyższa pora na ekspansję. – W Polsce mamy już trzy parki. Nie ma powodu, by budować tu kolejny – mówi i zaznacza, że JuraPark to tworzony od zera w Polsce towar eksportowy. Koszt inwestycji to około 10 milionów dolarów.
– Stany Zjednoczone to idealne miejsce na ekspansję. Od lat w Ameryce obserwować można prawdziwą dinomanię – stwierdza doktor Boczarowski.