W Polsce do tej pory nie wykonano tego rodzaju operacji. Dojdzie do niej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus WUM.
Operacją pokierują profesorowie: Artur Kwiatkowski i Andrzej Chmura. Profesor Kwiatkowski jest współautorem programu żywego dawcy nerki i pierwszym w Polsce koordynatorem programu „Żywego Dawcy Nerki" oraz ministerialnego programu rozwoju medycyny transplantacyjnej na lata 2011-2020. Profesor Andrzej Chmura jest Kierownikiem Kliniki w której zabieg będzie przeprowadzany. Całą procedurę koordynuje Aleksandra Tomaszek. Z punktu widzenia medycznego, zabieg jest bardzo skomplikowany.
Do operacji dochodzi w dwóch parach jedna z osób ma do wymiany nerkę, a druga nie może jej nerki podarować. Wówczas szuka się podobnej pary, w której jedna z osób taką nerkę może oddać. Pierwsza para ma różną grupę krwi, druga identyczną, ale jedna z osób wytwarza przeciwciała przeciwko drugiej osobie.
Będziemy mieli więc do czynienia z sytuacją, w której za każdym razem biorcą będzie kobieta, a dawcą mężczyzna. Pan Przemysław podaruje swoją nerkę partnerce pana Jacka - pani Justynie. Pan Jacek podaruje swoją partnerce pana Przemysława — pani Alinie.
Tego rodzaju operacje na świecie stanowią ok. 10 proc. transplantacji od żywego dawcy. W 2013 roku z ok. 18 tys. osób dializowanych tylko 2565 osób było zgłoszonych na krajową listę oczekujących na przeszczep. Niewystarczająca liczba przeszczepień nerek (1134 w 2013 r.) spowodowała, że w 2013 roku 59 osób oczekujących na organy zmarło nie doczekawszy transplantacji.