Polska jest jedynym państwem w UE, w którym nieletni mogą bez ograniczeń opalać się na solarium. Wkrótce do sejmu może trafić projekt ustawy, który to zmieni. Jego autorzy chcą, aby dzieci mogły korzystać z tego typu usług tylko za zgodą rodzica z powodu dużego ryzyka zachorowalności na czerniaka złośliwego.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie obowiązku przedstawienia przez osobę małoletnią pisemnej zgody przynajmniej jednego z rodziców lub innego opiekuna prawnego na skorzystanie z solarium. Zgoda musiałaby być przedłożona przed każdorazowym opalaniem.
Młodzi chorują na czerniaka
Autorzy projektu ustawy podkreślają, że czerniak jest nowotworem złośliwym o największej dynamice wzrostu zachorowań. Z danych krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. na tę chorobę zapadło 1200 mężczyzn i 1350 kobiet - to niemal trzy razy więcej niż 30 lat temu.
Co więcej, liczba chorych w Polsce podwaja się co 10 lat, szczególnie wśród młodych ludzi. Czerniak występuje aż dwa razy więcej u młodych mężczyzn i kobiet (do 44. roku życia) niż w latach 80. XX wieku. Około 30-40 przypadków kończy się zgonem.
Solarium jak papierosy czy azbest
Pomysłodawcy ustawy wskazują także na stanowisko Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem. Organizacja zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na złośliwe nowotwory skóry. Najgroźniejszym z nich jest czerniak.
Kolejnym argumentem za wprowadzeniem ustawy są rezultaty kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w 2010 r. Wynika z nich, że aż 83 proc. skontrolowanych łóżek służących do opalania w solariach miało przekroczoną normę natężenia promieniowania UV. W radykalnych przypadkach nawet sześciokrotnie.
Oprócz tego Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej, w którym niepełnoletni mogą bez żadnych ograniczeń opalać się w solariach. Ustawowe ograniczenia w dostępie do tego typu miejsc dla osób poniżej 18. lat wprowadzono m. in. w Belgii, Finlandii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Szkocji, Walii, Wielkiej Brytanii, na Litwie oraz wielu stanach USA.
Do 100 tys. zł kary
W projekcie założono również, że solaria musiałyby zostać wyposażone w oznaczenia informujące o zakazie opalania się przez małoletnich oraz o skutkach i ryzyku z tym związanym. Za umożliwienie dziecku skorzystania z solarium bez zgody rodzica przedsiębiorca mógłby zostać ukarany grzywną lub karą pieniężną do 100 tys. zł. Nakładałby ją inspektor sanitarny.
Aktualnie założenia ustawy trafiły do zaopiniowania przez resort zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeżeli zyskają pozytywną opinię, zostaną skierowane do Sejmu w formie projektu poselskiego.
Istnieje bowiem szereg naukowych dowodów na wpływ stosowania sztucznego promieniowania UV na możliwość wystąpienia czerniaka złośliwego skóry. Negatywny wpływ uwidacznia się zwłaszcza u osób, które korzystały z solarium w młodym wieku (...). Badania wskazują, że zagrożenie wystąpienia nowotworu skóry wzrasta aż o 75 proc. w przypadku, gdy osoba poniżej 30. roku życia korzystała kilkukrotnie z solarium.