Wystartował program rządu francuskiego skierowany do polskich studentów i doktorantów wszystkich dziedzin naukowych. W jego ramach można już ubiegać się o stypendia we Francji w przyszłym roku akademickim. Termin składania wniosków upływa 6 marca.
Ambasada Francji w Polsce oraz Instytut Francuski w naszym kraju rozpoczęły przyjmowanie aplikacji w ramach programu stypendiów rządu francuskiego (BGF). Inicjatywa przeznaczona jest dla polskich studentów i doktorantów chcących odbyć pobyt naukowy nad Sekwaną.
Przedsięwzięcie jest w całości finansowane przez rząd francuski w zakresie wymiany naukowej i uniwersyteckiej pomiędzy Francją i Polską.
Priorytetowe kierunki
Stypendia przyznawane są we wszystkich dziedzinach. Jednak w roku akademickim 2015/2016 w pierwszej kolejności będą preferowane następujące dyscypliny: energetyka (energia jądrowa, energia z paliw kopalnianych, energie odnawialne), zrównoważony rozwój, agronomia i bezpieczeństwo żywnościowe oraz nanotechnologie.
Na priorytetowe wsparcie mogą liczyć również fizyka jądrowa, astronomia, nauki o życiu i onkologia, kataliza, biotechnologia oraz technologie informatyczne i telekomunikacyjne, a także tematyka zawarta w programie ramowym Horizon 2020 obejmująca badania naukowe i innowacje.
3 programy stypendialne
Dokumenty aplikacyjne można zgłaszać do 6 marca 2015 r. w Ambasadzie Francji w Warszawie na programy „Master 2” (studia magisterskie) oraz „cotutelle” (podwójny doktorat).
Stypendia w ramach Master 2 przyznawane jest maksymalnie na 10-miesięczny pobyt we Francji. Z kolei program "cotutelle" przewiduje możliwość skorzystania z niego przez polskich doktorantów przygotowujących dyplom w obu państwach – pod wspólną opieką polskiego i francuskiego promotora.
Dodatkowo do 6 marca można starać się o przyznanie rocznego stypendium pomagisterskiego nad Sekwaną z zakresu zarządzania w ramach programu "Copernic". Skierowany jest do polskich absolwentów, którzy legitymują się tytułem magistra inżyniera, ekonomii lub prawa. Stypendysta w trakcie rocznego pobytu sześć miesięcy spędzi na studiach, a kolejne półrocze na stażu w firmie.
Koniecznym warunkiem dla wszystkich kandydatów jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Należy także dobrze znać język obcy, w którym będą odbywały się zajęcia – angielski lub francuski. W niektórych przypadkach znajomość francuskiego nie jest konieczna.