W marcu Ministerstwo Gospodarki i PARP ruszają z nowymi instrumentami dla przedsiębiorców

W marcu ruszają instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców
W marcu ruszają instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Duży bon, dofinansowanie na uzyskanie grantu, fundusz pożyczkowy dla kobiet – o takie formy wsparcia polskie firmy będą mogły ubiegać się już w marcu. Na konkursy przeznaczono ponad 26 milionów złotych. Firmy mogą jednorazowo zdobyć nawet 75 tysięcy złotych.


Fundusz pożyczkowy dla kobiet
Według harmonogramu udostępnionego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, nabór wniosków w ramach pożyczki dla kobiet ruszy już w marcu i trwać będzie do wyczerpania środków. Na sam konkurs Ministerstwo Gospodarki i PARP przeznaczyły aż 20 milionów złotych, ale jednorazowo można zdobyć od 20 do 40 tysięcy złotych. Środki mogą zarówno przedsiębiorczynie, które prowadzą już działalność gospodarczą, jak i te, które zamierzają dopiero ją założyć.


Wielkość pożyczki nie może przekroczyć 95% wydatków, na które potrzebne są środki. A przeznaczyć można je na zakup lub stworzenie środków trwałych z wyłączeniem nieruchomości, czyli np. maszyny, środki transportu lub inwentarz żywy; usługi (z wyłączeniem usług doradczych), zakup wartości niematerialnych i prawnych, czyli np. autorskie prawa majątkowe, licencje, know-how; adaptację pomieszczeń; zakup materiałów i wyposażenia.

Pożyczka udzielana jest na okres nieprzekraczający 5 lat, ale realizacja zgłaszanego przedsięwzięcia musi odbyć się w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

Wsparcie na uzyskanie grantu
Kolejnym programem jest wsparcie na uzyskanie grantu. Nabór wniosków rusza w kwietniu, a kończy się w maju. Konkurs skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, którzy złożyli wniosek projektowy w ramach międzynarodowego programu innowacyjnego. Co więcej, przedsiębiorca musi do tego programu się dostać. Wsparcie działa bowiem na zasadzie refundacji poniesionych już kosztów.


Wysokość dofinansowania zależy też od roli jaką przedsiębiorstwo ma odgrywać w międzynarodowym programie. W przypadku koordynatora jest to 75 tysięcy. Partner może liczyć wyłącznie na 35 tysięcy. MG i PARP mają do rozdania 2 miliony złotych.

Wsparcie w ramach dużego bonu
Program rusza w marcu, a nabór wniosków kończy się w kwietniu. Z dofinansowania mogą skorzystać mikro i małe przedsiębiorstwa, którym zależy na opracowaniu nowego produktu, projektu wzorniczego, nowej technologii produkcji lub ulepszeniu istniejącego już wyrobu albo technologii. Oprócz samego produktu lub technologii wsparcie może obejmować ocenę potencjału, opracowanie planu rozwoju, prognozy rynku, a także strategii wprowadzenia wyrobu do obrotu i wdrożenia go do produkcji.

Wykonawcą usługi może być między innymi uczelnia, jednostka Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy, międzynarodowy instytut naukowy czy Polska Akademia Umiejętności. Wsparcie nie może przekroczyć 50 tysięcy złotych i 80 proc. wydatków na opracowanie produktu lub technologii.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł