We wrześniu w województwie świętokrzyskim odbędzie się druga edycja European Rover Challenge (ERC). W jej ramach po raz drugi rywalizować będą ze sobą łaziki marsjańskie. Największą atrakcją wydarzenia będą pierwsze w Polsce zawody robotów profesjonalnych – np. na co dzień używanych przez służby mundurowe.
Większa szansa na komercjalizację
Tegoroczna edycja ERC w porównaniu do ubiegłorocznej zostanie wzbogacona o specjalny tor dla robotów profesjonalnych.
Robot wyręczy człowieka
Przede wszystkim w rywalizacji profesjonalistów w 4 konkurencjach wezmą udział roboty zawierające tzw. manipulator – czyli ramię. Używają je np. jednostki antyterrorystyczne do rozbrajania bomb. Albo straż pożarna np. do wejścia w miejsca zagrożeń chemicznych.
– Najczęściej tego typu roboty są stosowane do dotarcia do obszarów, do których nie może trafić człowiek. Ale oczywiście w rywalizacji będą również brać udział maszyny nie posiadające tego rodzaju elementów. W swojej działalności wykorzystuje je np. straż graniczna – wyjaśnia Wilczyński.
Kluczowy regulamin
W ramach ERC po raz drugi w 4 konkurencjach konkurować będą ze sobą zespoły studenckie, które skonstruowały łaziki marsjańskie. Chęć wzięcia udziału w rywalizacji zgłosiły już drużyny z Kanady, Polski i Stanów Zjednoczonych. Obecnie organizatorzy pilnie pracują nad zakończeniem prac nad regulaminem zawodów przeznaczonym dla studentów.
Polskie łaziki odnoszą sukcesy
W konstrukcji łazików marsjańskich polscy studenci odnoszą duże sukcesy w międzynarodowych zawodach. W 2014 r. w konkursie University Rover Challenge w Utah zwyciężył projekt stworzony przez zespół z Politechniki Białostockiej - Hyperion 2.
Z kolei w ubiegłorocznej edycji ERC najlepszy okazał się łazik skonstruowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej – Scorpio. A drugie miejsce zajęła drużyna „Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej.
W 2014 r. zawody ERC obserwowało ponad 25 tys. odwiedzających, a w rywalizacji łazików udział wzięło 10 drużyn z 4 kontynentów. Tegoroczna edycja odbędzie się w okresie 5-6 września na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatora.
Po raz pierwszy w Polsce prestiżowy konkurs przeznaczony dla studentów konstruujących łaziki marsjańskie zostanie również urozmaicony o odrębną rywalizację robotów profesjonalnych. Na takie rozwiązanie nie zdecydowali się nawet organizatorzy University Rover Challenge – międzynarodowych zawodów łazików odbywających się w stanie Utah. Jest to duża szansa dla zespołów studenckich – które w przypadku komercjalizacji swojego projektu nie mogą później brać udziału w kolejnych edycjach turniejów akademickich. W takim przypadku zawsze mogą przenieść się do konkurowania z profesjonalistami, jeszcze skuteczniej prezentując atuty swojej maszyny.
Łukasz Wilczyński
Oczywiście inne są reguły uczestnictwa dla zespołów studenckich, a inne dla profesjonalistów. Aktualnie kończymy prace nad regulaminem dla przedstawicieli środowiska akademickiego. Jest to o tyle istotne, że oni dopiero rozpoczną prace nad swoimi konstrukcjami, które zaprezentują we wrześniu. A roboty profesjonalistów są już gotowe. Dlatego dla nich regulamin opublikujemy w nieco późniejszym terminie.