Myślałeś o studiowaniu za granicą, ale cię na to nie stać? Spokojnie, rząd może pokryć koszty czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Haczyk? Musisz być jednym ze 100 najlepszych studentów w kraju, którzy dostali się już formalnie na zagraniczną uczelnię.
Program „Studia dla wybitnych” rusza w 2016 roku. W pierwszym roku działalności przeznaczone zostanie na niego 18,5 miliona złotych. Do 2025 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego wyda na program łącznie 336 milionów.
O planach resortu już wcześniej informowało INN Poland. Do programu zgłaszać mogą się studenci, którzy ukończyli trzeci rok studiów jednolitych lub absolwenci studiów licencjackich. Co jednak ważne, muszą mieć dokument potwierdzający przyjęcie na zagraniczną uczelnię. I to nie byle jaką, bo finansowane będą studia na tych najlepszych z rankingu szanghajskiego, czyli Akademickiego Rankingu Uczelni Świata. Na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajdzie się 15 najlepszych uczelni z rankingu ogólnego i najlepsze uczelnie z rankingów dziedzinowych.
Rok studiów na MIT kosztuje średnio ok. 38 tysięcy dolarów – już z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Same zajęcia na Oksfordzie to dla osoby spoza Wysp wydatek od 15 do 20 tysięcy funtów. Program ministerstwa ma pokryć wszystko: od zajęć przez wyżywienie aż po zakwaterowanie.Czytaj więcej
Jak z kolei oceniana będzie wybitność uczniów? – Powołana zostanie specjalna kapituła, która decydować będzie o tym na podstawie wyników w nauce i indywidualnych osiągnięć studentów – mówi Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Dajemy szansę najzdolniejszym, najambitniejszym studentom, którzy chcieliby wyjechać za granicę, ale często po prostu ich na to nie stać. Ich wiedzę, zdolności i umiejętności trzeba jednak potem wykorzystać dla polskiej gospodarki. Dlatego będziemy zachęcać ich, żeby wracali do kraju – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Pieniędzy nie trzeba będzie zwracać Ministerstwu w jednym z dwóch przypadków. Po pierwsze, gdy w ciągu 10 lat po ukończeniu studiów zagranicznych absolwent przynajmniej przez 5 lat odprowadzać będzie w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po drugie, jeśli ukończy w Polsce studia doktoranckie.