Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Poznaniu jako pierwszy w Europie przetestował technologie środowiskowe w zakresie unijnego systemu ETV. Sukces Polaków zaowocował zdobyciem kolejnego zlecenia. Tym razem z poznańskim naukowcom sprawdzanie swoich wynalazków zlecili... Niemcy
ETV – czyli biznesowa wiarygodność dzięki nauce
IPT zostało pionierem na Starym Kontynencie w zakresie działania systemu ETV. Jest to unijny program dla innowacyjnych firm z branży ochrony środowiska. Ma zachęcić przedsiębiorców do komercjalizacji swoich technologii oraz ułatwić zdobycie zaufania potencjalnego klienta.
Dlatego przedsiębiorca dobrowolnie może zgłosić się do jednej z 9 jednostek badawczych w Europie. Następnie naukowcy przeprowadzą testy. W ich trakcie sprawdzą, czy deklarowane przez firmę parametry technologii są zgodne z prawdą. Jeżeli tak, dostawca otrzyma świadectwo weryfikacyjne. Można się nim chwalić np. w kontaktach biznesowych.
Będzie to dowód wysokiej jakości oferowanych towarów. Z zamiarem zdobycia takiego potwierdzenia zgłosili się do IPT Niemcy. Chcą przetestować technologię przetwarzania odpadów na materiały budowlane.
Polacy sprawdzą niemiecką technologię
Jako pierwszy ośrodek w Europie procedurę weryfikacyjną zakończoną wręczeniem świadectwa przeprowadził IPT. Dla polskiej firmy Asket. Naukowcy przetestowali technologię BIOMASSER. Używa się jej w maszynach służących do produkcji wyrobów ekologicznych z biomasy.
Sukces polskich badaczy przyczynił się do zdobycia kolejnego zlecenia w Niemczech.
Polscy pionierzy
Proces weryfikacji dla firmy Asket trwał 15 miesięcy. Posłuży Komisji Europejskiej jako swojego rodzaju studium przypadku. Naukowcy z IPT zaprezentują swoje doświadczenia oraz rezultaty badań w Barcelonie w trakcie najbliższego forum organizowanego przez Komisję.
UE wdrażanie systemu ETV rozpoczęła w 2011 r. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń Kanady i Stanów Zjednoczonych. W Europie, obok Polski, program wdrażają jeszcze: Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja oraz Wielka Brytania.
Aktualnie w Europie funkcjonuje 9 jednostek weryfikujących technologie środowiskowe w ramach programu. W Polsce oprócz IPT może ją jeszcze przeprowadzać Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie (Zakład Weryfikacji Technologii Środowiskowych). W naszym kraju za wdrażanie projektu odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska.
Agnieszka Wawrzyniak z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Poznaniu
W trakcie konferencji przeznaczonej dla europejskich certyfikowanych jednostek badawczych w ramach ETV w Hanowerze, nawiązaliśmy kontakt z niemieckim kontrahentem. Po odbyciu rozmów z każdym ośrodkiem, nasi zachodni sąsiedzi zdecydowali się poddać próbie swoją technologię w naszym Instytucie. Być może dlatego, że jako jedyni posiadaliśmy praktyczne doświadczenie w tym zakresie.
Agnieszka Wawrzyniak
Myślę, że proces weryfikacji dla kolejnych firm będzie trwał znacznie szybciej. Pierwsza próba była swojego rodzaju poligonem doświadczalnym. Do tego procedura zatwierdzania projektu w Komisji Europejskiej trwała 2 miesiące, głównie w kwestiach prawnych. Ale należy pamiętać, że Bruksela także po raz pierwszy zatwierdzała w praktyce tego typu przedsięwzięcie.