Wczoraj w Bratysławie podpisano umowę o w sprawie utworzenia Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego. Jego powstanie może przyczynić się do zmniejszenia kosztów oraz uproszczenia uzyskania międzynarodowego patentu, m. in. przez Polaków.
Podpisanie umowy jest efektem współpracy krajowych urzędów własności przemysłowej państw Grupy Wyszehradzkiej, z Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier. Podpisanie czterostronnej umowy ma ułatwić obywatelom państw należących do wyszehradzkiej czwórki dostęp do sprawniejszego zdobycia międzynarodowej ochrony swoich wynalazków.
Szybsza procedura i mniejsze koszty
Wnioskodawca chcąc uzyskać patent, będzie mógł w trakcie całej procedury porozumiewać się w języku ojczystym. Ponadto koszty ponoszone przez aplikantów, związane z opłatami zgłoszeniowymi mają zostać obniżone o 25 proc. w przypadku przedsiębiorstw oraz o 37 proc. w odniesieniu do osób fizycznych.
Ma to przyczynić się do zwiększenia liczby zgłoszeń międzynarodowych pochodzących z państw Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki temu MSP, uczelnie, jednostki badawcze oraz inni użytkownicy systemu patentowego z Europy Środkowo-Wschodniej, mają uzyskać możliwość korzystnego i skutecznego uzyskania międzynarodowej ochrony patentowej.
Inicjatywa ruszy za rok?
Wyszehradzki Instytut Patentowy będzie pełnił rolę Międzynarodowego Organu Poszukiwań (ISA) oraz Międzynarodowego Organu Badań Wstępnych (IPEA) na mocy Układu o współpracy patentowej (PCT). Jego głównym zadaniem ma być sporządzanie sprawozdań z poszukiwań i wstępnych opinii o zdolności patentowej wynalazków, dla zgłaszających z państw Grupy Wyszehradzkiej. Ma także świadczyć usługi w tym zakresie na rzecz wnioskodawców pochodzących z sąsiednich krajów, których urzędy przyjmujące wyznaczą Instytut jako właściwy organ międzynarodowy ISA i IPEA.
Zgodnie z przewidywaniami, Instytut ma rozpocząć działalność jako Międzynarodowy Organ Poszukiwań oraz Międzynarodowy Organ Badań Wstępnych w 2016 r., po zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Międzynarodowego Związku Współpracy Patentowej.