Dziesięciu uczonych zakwalifikowało się do finału polskiej edycji konkursu FameLab, przeznaczonego dla młodych naukowców. Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Zwycięzcę konkursu poznamy 25 kwietnia.
FameLab swoją formą przypomina konkurs talentów. W rywalizacji biorą udział badacze reprezentujący nauki ścisłe. Uczestnicy mają 3 minuty, aby w sposób interesujący i zrozumiały dla publiczności opowiedzieć o wybranych przez nich zagadnieniach badawczych.
10 finalistów
Do czwartej edycji konkursu w Polsce napłynęło niemal 90 kandydatur. Spośród nich jury wyłoniło 25 półfinalistów. Następnie w sobotę wybrano 10 finalistów. Wśród nich znaleźli się:
- Jakub Bochiński z The Open University w Milton Keynes,
- Mariusz Gogól i dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Wojciech Grabczan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Aleksandra Klemba z Uniwersytetu Warszawskiego,
- dr Rafał Mostowy z Imperial College w Londynie,
- dr Jan Paczesny z Instytutu Chemii Fizycznej PAN,
- mgr inż. Łukasz Richter z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie,
- Alicja Wolny z Uniwersytetu Wrocławskiego,
- dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Teraz naukowcy mają 2 miesiące na przygotowanie się do finałowej prezentacji. W tym okresie wezmą udział w dwudniowych warsztatach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.
W kwietniu poznamy zwycięzcę
Następnie 25 kwietnia zostanie wyłoniony zwycięzca polskiej edycji FameLab, który będzie reprezentował nasz kraj w światowym finale w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Ponadto laureat głosowania publiczności zostanie uhonorowany voucherem językowym od British Council.
Zwycięzcy poprzednich polskich edycji odnosili również sukcesy w światowym finale. Monika Koperska zajęła druga lokatę, przy okazji zdobywając nagrodę publiczności. Z kolei Marcin Stolarski oraz Joanna Bagniewska zakwalifikowali się do czołowej dziesiątki. Dodatkowo Joanna Bagniewska zdobyła uznanie uczestników rywalizacji z lat ubiegłych, którzy przyznali jej swoją nagrodę.