Wspólna praca nad nowoczesnymi technologiami, innowacjami, kształcenie inżynierów i specjalistów morskich, którzy w przyszłości stanowić będą trzon kadry Marynarki Wojennej RP - to wszystko przewiduje umowa podpisana pomiędzy Akademią Marynarki Wojennej i gigantem zbrojeniowym, firmą Thales.
Beneficjentami współpracy będą głównie studenci i kadra naukowa Akademii. W ramach umowy o współpracy przewidziane są praktyki i programy stażowe. Studenci zyskają wiedzę nie tylko o tym jak działa olbrzymia korporacja, ale zdobędą również wyjątkowe know-how z zakresu nawigacji, detekcji, określania pozycji czy klasyfikacji obiektów zanurzonych.
Kadry dla marynarki
– Podpisanie porozumienia z jednym z liderów najnowocześniejszego sprzętu technicznego i jego wyposażenia dla sił marynarki wojennej wpisuje się w strategię uczelni jako podmiotu łączącego świat przemysłu z nabywcami jego produktów - mówi Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Jak dodaje, uczelnia stara się o pozyskiwanie wszechstronnej i aktualnej informacji o innowacyjnych rozwiązaniach, które mogą być w sposób wiarygodny zweryfikowane przez naukowców z Akademii w celu odpowiedzialnej rekomendacji tych rozwiązań.
500 okrętów z technologią Thalesa
Współpraca będzie korzystna również dla firmy Thales. Jest o tym przekonany prezes Thales Polska Paweł Piotrowski. – Nawiązanie współpracy z Akademią Marynarki Wojennej to dla nas ogromny zaszczyt. Stawiamy kolejny krok w kierunku kształcenia i doskonalenia specjalistycznych kadr w Polsce. Dzięki współpracy będziemy mogli wymienić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą dotyczącą m.in. systemów pola walki, tzw. battle management system, czy zarządzania bezzałogowymi we współpracy z siłami morskimi – wyjaśnia Piotrowski.
Prezes podkreśla, że ponad 500 okrętów wojennych wyposażonych jest w technologię oraz urządzenia wyprodukowane przez Thalesa.
Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczym i kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2014 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 13 miliardów euro, zatrudniając 61 000 pracowników w 56 krajach. Zatrrudnia 20 000 inżynierów i naukowców. W Polsce Thales ubiega się o kontrakt na budowę systemu rakietowego średniego zasięgu o kryptonimie Wisła.
Ponadto Akademia Marynarki Wojennej jako jednostka dydaktyczna o gruntowanej pozycji w kształceniu i szkoleniu oraz posiadająca wieloletnie doświadczenia we współpracy z przemysłem, poprzez podpisanie porozumienie z firmą Thales, wzbogaci swoje możliwości w zakresie kształtowania studentów i słuchaczy zatrudnianych we wszelkich sferach bezpieczeństwa morskiego państwa.
Paweł Piotrowski, prezes Thales Polska
Chcemy podzielić się naszym bogatym doświadczeniem i wiedzą z AMW. Wyjątkowe podejście Akademii, która uczy swoich studentów nie tylko konstruowania komponentów technicznych, ale także strategicznego podejścia do rozwoju obronności oraz gospodarki morskiej, pozwoli poszerzyć nam naszą ofertę.