Dziesiątki młodych bez pracy
W Małopolsce około 1/3 wszystkich bezrobotnych nie ma jeszcze 30 lat. W sumie jest bez pracy ponad 53 tys. młodych. Na Mazowszu ponad 50 tys. bezrobotnych jest poniżej 25 roku życia. Te osoby jako pierwsze mają skorzystać z nowych funduszy europejskich. Wojewódzkie Urzędy Pracy w Warszawie i Krakowie właśnie ruszyły z naborem na dotacje dla powiatowych urzędów pracy. PUPy z funduszy unijnych mają sfinansować działania, dzięki którym młodzi bezrobotni będą mieli większą szansę znaleźć pracę.
Dla NEETSów
Nie każdy młody bezrobotny będzie mógł skorzystać z pomocy. Ta przeznaczona jest po pierwsze dla osób do 29 roku życia zarejestrowanych w urzędzie pracy, a po drugie z kategorii NEET, czyli osoby nie pracujące, nie uczące i nie szkolące się. W ramach projektów oferowana będzie przede wszystkim indywidualna, kompleksowa pomoc dla młodych, która doprowadzić ma do ich zatrudnienia lub poprawy sytuacji na rynku pracy. Zapewnione zostaną m.in. staże, szkolenia i inne formy dokształcania się. Dzięki temu osoby objęte wsparciem uzyskają niezbędne do podjęcia pracy doświadczenie lub przekwalifikują się – zgodnie z potrzebami pracodawców. Program promuje dobrej jakości pracę, czyli zatrudnienie na umowę o pracę na co najmniej trzy miesiące lub umowę cywilnoprawną też na minimum kwartał, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie za ten okres nie może być niższe od płacy minimalnej i musi uwzględniać składki zdrowotne i ubezpieczeniowe.
Objęci projektami PUP młodzi ludzie będą mogli również otrzymać środki na założenie własnej działalności gospodarczej. Młodzi mieszkańcy Mazowsza i Małopolski skorzystają z niego prawdopodobnie już na początku kwietnia. Osoby, które nie są zarejestrowane w PUP, a pozostają bez pracy, będą mogły skorzystać z pomocy instytucji, które wezmą udział w konkursach ogłoszonych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy od początku II kwartału 2015 r.
Miliony dla młodych bezrobotnych
W ramach programu POWER, skierowanego do osób do 29. roku życia, Mazowsze w latach 2014-2020 otrzyma 186 mln euro. Planuje się, że 89 proc. tych środków będzie przeznaczonych na projekty pozakonkursowe powiatowych urzędów pracy, natomiast 11 proc. na projekty konkursowe. Z wsparcia skorzysta około 72,5 tys. młodych ludzi.
Z kolei Małopolska otrzyma z POWERa w nowej perspektywie unijnej ponad 190 mln euro. W tym regionie program obejmie pomocą blisko 70 tysięcy młodych ludzi, w tym prawie 60 tysięcy bezrobotnych (z czego niemal 23 tysiące – trwale) i 10 tysięcy zawodowo biernych.
Reklama.
Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju
Szczególnie ważne jest to, że w Programie Wiedza Edukacja Rozwój w pierwszej kolejności uruchamiamy środki na wsparcie osób młodych. Pokazuje to, że jednym z naszych priorytetów w nowej perspektywie jest rynek pracy i edukacja.