Unia Europejska rozpoczyna 3 edycję Nagrody dla Kobiet Innowatorek. Można zdobyć nawet 100 tys. euro

Unia Europejska rozpoczyna 3 edycję Nagrody dla Kobiet Innowatorek. Można zdobyć nawet 100 tys. euro.
Unia Europejska rozpoczyna 3 edycję Nagrody dla Kobiet Innowatorek. Można zdobyć nawet 100 tys. euro. female-scientist/http://tnij.org/mhyeyd8/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/ja97z1d
Z okazji niedawnego Międzynarodowego Dnia Kobiet, Komisja Europejska uruchomiła 3 edycję Nagrody UE dla Kobiet Innowatorek, które zaprojektowały i wprowadziły na rynek wybitne innowacje. Konkurs ma podnieść świadomość na potrzebę zwiększenia ilości przedstawicielek płci pięknej w biznesie i nauce. Za zajęcie pierwszego miejsca zwycięzca otrzyma 100 tys. euro. Druga lokata została wyceniona na 50 tys. euro, a trzecia na 30 tys. euro.


Nagrodę zainaugurowano uroczystą imprezą, w której uczestniczyły wybitne kobiety ze środowiska akademickiego, badań, przemysłu i mediów. Inicjatywa ma zintegrować kobiety, tak aby systematycznie rosła ich ilość oraz pozycja w innowacyjnych branżach.

Statystyka nie kłamie
Carlos Moedas, komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji

Chociaż widać pewną poprawę w ostatnich latach, to wciąż w Europie kobiety będące naukowcami i przedsiębiorcami pozostają w mniejszości. Ze względów ekonomicznych, intelektualnych i społecznych, nie możemy sobie pozwolić, aby nadal brakowało w tej ogromnej puli niewykorzystanych talentów. Nagroda UE dla kobiet innowatorek honoruje przedsiębiorcze kobiety za cenne osiągnięcia, zarówno inspirujące mężczyzn, jak i kobiety.


Słowa Moedasa potwierdzają statystyki. W 2012 r. absolwentami studiów doktoranckich w UE było 46 proc. kobiet, ale stanowiły one tylko 33 proc. naukowców. Z kolei w zaledwie jednej na dziesięć uczelni w krajach Wspólnoty przedstawicielka płci pięknej pełni funkcję rektora. Natomiast raptem 20 proc. badaczy z najwyższym stopniem naukowym to panie, a jedynie 30 proc. kobiet zajmuje się biznesem.
Věra Jourová, Komisarz sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia

Równość płci jest nie tylko imperatywem moralnym, ale także sprawdza się z ekonomicznego punktu widzenia. Różnorodność jest dobra dla innowacji i przedsiębiorczości, ponieważ przynosi nowe talenty i pomysły. Nagroda UE dla kobiet innowatorek prezentuje ich talenty i może zachęcić inne kobiety do kariery w dziedzinie nauki i przedsiębiorczości, w których są wciąż niedostatecznie reprezentowane.


Konkurs jest otwarty dla wszystkich kobiet, które są założycielkami lub współzałożycielkami swojej firmy, a także w pewnym etapie kariery zawodowej korzystały z funduszy UE na badania i innowacje. Uczestnicy mogą nadsyłać zgłoszenia do 20 października 2015 r. Następnie jury wybierze trójkę laureatów w 2016 r. Więcej informacji o Nagrodzie dla Kobiet Innowatorek można uzyskać na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Źródło: Komisja Europejska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili