
Chociaż widać pewną poprawę w ostatnich latach, to wciąż w Europie kobiety będące naukowcami i przedsiębiorcami pozostają w mniejszości. Ze względów ekonomicznych, intelektualnych i społecznych, nie możemy sobie pozwolić, aby nadal brakowało w tej ogromnej puli niewykorzystanych talentów. Nagroda UE dla kobiet innowatorek honoruje przedsiębiorcze kobiety za cenne osiągnięcia, zarówno inspirujące mężczyzn, jak i kobiety.
Słowa Moedasa potwierdzają statystyki. W 2012 r. absolwentami studiów doktoranckich w UE było 46 proc. kobiet, ale stanowiły one tylko 33 proc. naukowców. Z kolei w zaledwie jednej na dziesięć uczelni w krajach Wspólnoty przedstawicielka płci pięknej pełni funkcję rektora. Natomiast raptem 20 proc. badaczy z najwyższym stopniem naukowym to panie, a jedynie 30 proc. kobiet zajmuje się biznesem.
Równość płci jest nie tylko imperatywem moralnym, ale także sprawdza się z ekonomicznego punktu widzenia. Różnorodność jest dobra dla innowacji i przedsiębiorczości, ponieważ przynosi nowe talenty i pomysły. Nagroda UE dla kobiet innowatorek prezentuje ich talenty i może zachęcić inne kobiety do kariery w dziedzinie nauki i przedsiębiorczości, w których są wciąż niedostatecznie reprezentowane.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich kobiet, które są założycielkami lub współzałożycielkami swojej firmy, a także w pewnym etapie kariery zawodowej korzystały z funduszy UE na badania i innowacje. Uczestnicy mogą nadsyłać zgłoszenia do 20 października 2015 r. Następnie jury wybierze trójkę laureatów w 2016 r. Więcej informacji o Nagrodzie dla Kobiet Innowatorek można uzyskać na stronie internetowej Komisji Europejskiej.