Technologie kosmiczne, platformy bezzałogowych statków latających i obrona powietrzna - nad takimi wynalazkami będą współpracowały wspólnie Politechnika Warszawska i francuski gigant zbrojeniowy Thales.
W czwartek Politechnika Warszawska i Thales podpisały list intencyjny dotyczący współpracy naukowej i badawczo –rozwojowej. Wspólne prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. – Politechnika Warszawska jest nastawiona na współpracę i inwestycje w innowacyjność, przy wykorzystaniu najlepszych doświadczeń wynikających z tradycji naszej uczelni oraz naszych partnerów. Uważamy, że jest to najlepsza droga poszukiwania nowych rozwiązań cywilizacyjnych i wdrażanie ich zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz społeczeństwa – powiedział rektor Politechniki Warszawskiej Jan Szmidt, po podpisaniu umowy. Z kolei wiceprezes Thales ds. Europy i Operacji Międzynarodowych Serge Adrian podkreślał – Podstawą tworzenia konkurencyjnych rozwiązań jest dostęp do szerokiej bazy wiedzy oraz wykorzystanie możliwości współpracy. Otwarta innowacyjność i rozwój wspólnych technologii są filozofią działania firmy Thales. Jesteśmy zaszczyceni partnerstwem z tak renomowaną instytucją jak Politechnika Warszawska i ogromnie cieszymy się możliwością wspólnego zwiększenia potencjału – mówił Serge Adrian.
Ceremonii złożenia podpisów w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, przyglądali się premier Francji Manuela Valls i wicepremier Janusz Piechociński.
Zakres współpracy
Współpraca pomiędzy Politechniką a gigantem zbrojeniowym jakim jest Thales, obejmować będzie trzy grupy zagadnień.W obszarze obrony powietrznej dotyczyć będzie: systemów nawigacji i kontroli broni, sensorów oraz modelowaniem i symulacji.
Współpraca w zakresie technologii kosmicznych obejmie:modelowanie, symulację i identyfikację statków kosmicznych, platformy wielozadaniowe,przetwarzanie i rozpoznanie obrazów, robotykę kosmiczną, monitorowanie lotnicze i monitorowanie zużycia paliwa. Dodatkowo, w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, Politechnika Warszawska będzie współpracować z firmą Thales nad:technologiami radarowymi,symulacją lotów,technologiami napędów,zastosowaniami w służbach cywilnych i interfejsem człowiek – maszyna.
Własne Centrum Badawcze
Francuski koncern zbrojeniowy sukcesywnie zmierza w kierunku budowy w Polsce własnego Centrum Badawczego. Zapowiedział to jakiś czas temu w rozmowie z INNpoland, Mariusz Marczewski, dyrektor ds. strategii w Thales Polska. – Myślimy o obszarach niedostatecznie wykorzystanych do tej pory. Mowa o obronności, bezpieczeństwie, lotnictwie i technologiach kosmicznych – mówił wówczas dyrektor.
Ośrodek badawczo-rozwojowy Thales miałby zajmować się przede wszystkim pracami z sektora obronności, również takimi, które znajdą zastosowanie w cywilu. Kolejny obszar działania to technologie kosmiczne. Thales chce wesprzeć Polskę m.in. w budowie własnego satelity swoim know– how, zwłaszcza jeśli chodzi o misje cywilno-wojskowe, a także meteorologię oraz optyczne i radarowe instrumenty wysokiej rozdzielczości.
Research & Technology
Thales prowadzi w Polsce cały czas program Research & Technology, skierowany na zacieśnienie współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi w celu wspólnego kształcenia kadr oraz opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. W ramach współpracy ramowej podpisano już umowy: z Akademią Obrony Narodowej, Akademią Górniczo Hutniczą i Wojskowa Akademią Techniczną i Akademią Marynarki Wojennej. Teraz doszła do tego Politechnika Warszawska.
Gigant zbrojeniowy
Thales wspólnie z MBDA tworzą konsorcjum EUROSAM, które ubiega się o kontrakt na budowę systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczym i kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2014 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 13 miliardów euro, zatrudniając 61 000 pracowników w 56 krajach.