Nowa metoda odzysku krzemu z ogniw fotowoltaicznych powstała na Politechnice Gdańskiej.Ta technologia jest dużo szybsza i co najważniejsze tańsza, od tych które stosuje się na świecie.
Fotowoltaika to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywania energii odnawialnej na świecie. Ta nazwa brzmi skomplikowanie, ale dotyczy niczego innego jak baterii słonecznych. Urządzenia tego typu mogą działać nawet 30 lat. Później producenci mają obowiązek poddać je recyklingowi.
Czysty krzem
I tu właśnie tkwił główny problem, nad którym głowili się naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Opracowali metodę pozwalającą odzyskać krzem ze zużytych baterii słonecznych szybko i znacznie obniżając koszty procesu, stosowanego do tej pory na świecie. Głównym surowcem do produkcji ogniw baterii słonecznych jest bowiem krystaliczny krzem o 99 procent czystości. Jest drogi.
Wytworzenie go wymaga energo i czasochłonnych technologii. – W przypadku zużytych ogniw starszego typu, zawierających stosunkowo grubą warstwę krzemu, można odzyskać podłoże krzemowe w całości i po raz kolejny wytworzyć na jego bazie ogniwa o parametrach elektrycznych nie gorszych niż w przypadku produkcji z użyciem nowego materiału – tłumaczy prof. dr. hab. Ewa Klugmann – Radziemska, kierownik Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego Politechniki Gdańskiej, gdzie opracowano technologię.
– Jeśli podłoża nie uda się odzyskać w całości, krzem może być wykorzystany do powtórnego przetworzenia. W obu przypadkach odzyskany materiał charakteryzuje się wysoką czystością – dodaje.Dzięki temu można odzyskany krzem można użyć do mikroprocesorów, mikrokomponentów, układów scalonych a nawet jako dodatek do stali w celu podniesienia jej jakości.
Kilka ogniw jednocześnie
– Zarówno metoda, jak i urządzenie zostały opatentowane. Rozwiązanie może być stosowane do recyklingu dominujących na rynku technologii baterii słonecznych I generacji – krzemowych – podkreśla profesor Ewa Klugmann – Radziemska.
To jednak nie wszystko. W ciągu czterech lat zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej opracował nie tylko technologię odzyskiwania krzemu, ale także półautomatyczny prototyp urządzenia, które może przeprowadzić odzysk dla kilkunastu, a nawet kilkuset ogniw krzemowych jednocześnie.
W tej chwili zespół prof. Klugmann-Radziemskiej opracowuje technologię odzysku materiału dla ogniw II generacji – cienkowarstwowych, które zdobywają coraz większą popularność.