Centra nauki, koła astronomiczne, szkoły czy organizacje młodzieżowe mogą zgłosić propozycje miejsc na powierzchni Marsa, które sfotografuje kamera internetowa sondy Mars Express. Aplikacje do konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) należy przesłać do 27 marca.
Kamera Kontroli Wizualnej (Visual Monitoring Camera - VMC) znajduje się na sondzie Mars Express. Za jej pośrednictwem będzie można zrobić zdjęcie niemal każdemu dużemu obiektowi na powierzchni Marsa. ESA spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze około 8 propozycji. Jednak dokładna liczba jest uzależniona od jakości nadesłanych aplikacji.
Góry i wulkany
Kamera VMC początkowo miała jedynie potwierdzić wizualne odłączenie się od sondy Mars Express lądownika Beagle. Chociaż nie jest przyrządem naukowym i ma niską rozdzielczość, od 2007 r. dostarczyła wiele fotografii dobrej jakości. Dotychczas umożliwiła poznanie wielu szczegółów Marsa, takich jak chmury czy zjawiska zachodzące w atmosferze. Pozwoliła dokładnie zaobserwować takie obiekty, jak Olympus Mons, która jest najwyższą górą Układu Słonecznego. A także liczący 700 kilometrów łańcuch wulkanów tarczowych Tharsis Montes.
Niektóre z wykonanych zdjęć prezentują Czerwoną Planetę częściowo oświetloną. Takiego widoku nie można dostrzec z Ziemi. Fotografie są dostępne na specjalnym blogu oraz w portalu Flickr.
Zdjęcia z dowolnej pozycji
Dodatkowo w maju, kiedy zostaną wykonane zdjęcia, Mars znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem. Oznacza to, że Słońce stanie na drodze sygnałów radiowych przesyłanych między Ziemią a sondą Mars Express. Dzięki temu kamera będzie mogła wykonać jeszcze dokładniejsze fotografie.
ESA wybierze około 8 propozycji
Do konkursu mogą zgłaszać się centra nauki, koła astronomiczne, szkoły czy organizacje młodzieżowe. W aplikacji trzeba określić cel obserwacji wraz z krótkim uzasadnieniem. Wniosek musi również zawierać opis projektu naukowego lub artystycznego, który wykorzysta tego rodzaju zdjęcia. ESA wskazuje, że „największe szanse na wybór mają propozycje o silnych walorach edukacyjnych i prezentujące spójną pracę zespołową".
Aby wziąć udział w konkursie, grupa musi zarejestrować się na stronie internetowej ESA do 27 marca. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 30 marca. Następnie sonda Mars Express odbędzie kampanię obserwacyjną w okresie od 25 do 27 maja. Potem zdjęcia zrobione przez kamerę zostaną przesłane na Ziemię 28 maja. Triumfatorzy otrzymają je za pośrednictwem internetu. Później do końca roku szkolnego będą realizować swój projekt.
Sonda Mars Express dotarła na orbitę Czerwonej Planety w grudniu 2003 r. Od tego czasu wykonała wysokiej rozdzielczości fotografie, ukazujące ponad 95 proc. powierzchni Marsa. Dużą część z nich wykonano techniką stereo, co pozwala uzyskać trójwymiarowy widok.
Z tego powodu profesjonalne instrumenty naukowe sondy będą wyłączone. Da to wyjątkową okazję do skierowania kamery VMC w dowolną stronę z dowolnego miejsca orbity sondy na trzy dni przerwy w łączności.