Już w najbliższy piątek nastąpi częściowe zaćmienie słońca nad Polską. Według wyliczeń naukowców rozpocznie się ono w piątek 20 marca, o godz. 9.47, a zakończy tego samego dnia o godz. 12.07. Następna okazja do obserwacji tego zjawiska będzie miała miejsce dopiero 2021 roku.
Następna taka okazja za 100 lat
Częściowe zaćmienie Słońca będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu naszego kraju od stycznia 2011 roku. Wynikać będzie z przebiegającego przez daleką północ Europy zjawiska całkowitego zaćmienia Słońca, które zobaczą tylko nieliczni mieszkańcy Wysp Owczych i polarnicy ze stacji na Spitsbergenie.
W Polsce w najlepszej pozycji do obserwacji będą mieszkańcy okolic Szczecina i Świnoujścia. Następna taka okazja nie pojawi się szybko, bo dopiero 7 października 2135 roku.
– To w gruncie rzeczy bardzo prosta zasada, ale od wieków fascynuje ludzi. Po prostu Ziemia, księżyc i słońce ustawiają się w jednej linii. Księżyc rzuca cień na powierzchnię planety. Kto znajdzie się w środku, mierzącego od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów cienia, będzie mógł zobaczyć fenomen zwany całkowitym zaćmieniem Słońca. Ci, którzy znajdą się w odległości kilku tysięcy kilometrów od tego pasa, zobaczą zaćmienie w fazie częściowej – wyjaśnia Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik, które zaprasza do wspólnego obejrzenia zjawiska.
Zabezpiecz się
W najbliższy piątek w Centrum Nauki Kopernik będzie można skorzystać z teleskopów i okularów ze specjalistycznymi filtrami. To ważne, bo bez nich można sobie uszkodzić wzrok - wszystko przez promieniowanie UV. Dlatego zjawisko można oglądać tylko i wyłącznie poprzez folię ochronną Baadera, którą można kupić w sklepach fotograficznych.
Innym rozwiązaniem są szkła używane przez spawaczy.
W ciągu roku można obserwować z Ziemi co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć, z których tylko trzy są całkowite. Statystycznie rzecz biorąc, całkowite zaćmienie Słońca zdarza się na danym obszarze co 370 lat. Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce nastąpiło 4 stycznia 2011 roku.
Według naukowców całkowite zaćmienia słońca staną się zjawiskiem coraz rzadszym, by potem zaniknąć zupełnie. Naukowcy tłumaczą to tym, że księżyc stopniowo oddala się od naszej planety. Tempo tego ruchu to około 4 cm rocznie. Za mniej więcej 600 mln lat średnica kątowa tarczy księżyca stanie się na tyle mała, że całkowite zaćmienia Słońca przestaną występować na Ziemi, będą zdarzać się jedynie zaćmienia częściowe.
Reklama.
Okulista Janusz Przeciszewski
W żadnym wypadku nie można do tego stosować okularów przeciwsłonecznych, płyt CD czy zdjęć rentgenowskich. Do obserwacji tego zjawiska trzeba użyć specjalnych filtrów chroniących oko przed promieniowaniem podczerwonym i UV.