W trakcie konferencji prasowej z udziałem premier Ewy Kopacz oraz ministra finansów Mateusza Szczurka rząd przedstawił założenia nowej ordynacji podatkowej. Powstanie nowej ustawy ma wprowadzić równowagę pomiędzy podatnikiem, a interesem publicznym oraz wiele korzystnych dla obywatela zmian – zapowiedziała szefowa rządu.
Z kolei Mateusz Szczurek wskazał, że aktualna ordynacja podatkowa, ze względu na dużą liczbę wprowadzonych już w niej zmian, stała się niefunkcjonalna. Stąd konieczność uchwalenia nowej ustawy.
Co się zmieni w ordynacji podatkowej?
Kierunkowe założenia nowej ustawy zaprezentował prof. Leonard Etel – szef Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Nowa ordynacja ma 2 cele:
- konieczność ochrony praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi,
- podniesienie efektywności wymiaru i poboru podatków.
Nowe założenia będą realizowane za pomocą takich narzędzi, jak:
- wprowadzenie do ordynacji podatkowej katalogu praw i obowiązków podatnika. Chodzi o jasne wyartykułowanie praw przysługujących obywatelom, ochronę pozycji podatnika i wskazanie urzędom jasnych wytycznych postępowania,
- wprowadzenie tzw. niewładczych form załatwiania spraw podatkowych m.in. porozumień, konsultacji i mediacji,
- wprowadzenie katalogu zasad ogólnych prawa podatkowego do nowej ordynacji podatkowej m.in. zasady rozstrzygania spraw na korzyść podatnika, zasady ugodowego załatwiania spraw, zasady pragmatyzmu i efektywności,
- zmianę przepisów dotyczących przedawnienia się zobowiązań podatkowych,
- likwidację rozbudowanych procedur podatkowych i wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Mateusz Szczurek zapowiedział, że resortowi finansów zależy, aby większość spraw podatkowych była załatwiana w urzędach w drodze konsultacji i mediacji.
Ruszają konsultacje społeczne
Dziś założenia nowej ordynacji podatkowej trafią do konsultacji społecznych. Z ich treścią można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Uwagi do projektu można kierować za pośrednictwem usługi „Pismo ogólne" ePUAP Ministerstwa Finansów, tytułując „Wniosek do Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego". Komisja deklaruje, że przeanalizuje każdą, zarówno pozytywną, jak i negatywną ocenę zaproponowanych rozwiązań. Następnie po przyjęciu założeń przez Radę Ministrów, będzie tworzona ustawa. Jednak na prace pozostało niewiele czasu, ponieważ sejm musiałby uchwalić ordynację przed końcem kadencji.
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała zmiany w ordynacji podatkowej już w październiku 2014 r. w swoim exposé. Według jej ówczesnych wypowiedzi nowe rozwiązania mają sprzyjać rzetelnym podatnikom oraz zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa w kontaktach ze skarbówką. Jednak prace nad stworzeniem nowej ustawy od tego czasu przebiegały bardzo opornie. Szczególnie opór przedsiębiorców budziły plany Ministerstwa Finansów, które chce wprowadzić do ordynacji klauzulę obejścia prawa. Jednak takie stanowisko nie spodobało się Ewie Kopacz, która osobiście miała nadzorować prace nad ordynacją podatkową.
Dodatkowo czarę goryczy przedsiębiorców przelało trzymanie w sejmowej zamrażalce projektu ustawy przesłanego w grudniu do parlamentu przez prezydenta. Bronisław Komorowski zaproponował w nim rozstrzyganie przez fiskusa wątpliwości na korzyść podatnika. Jednak takie założenia spotkały się z sprzeciwem resortu finansów, który chciałby je wprowadzić w „bliżej nieokreślonej przyszłości”. W konsekwencji w poniedziałek ruszyła akcja „Wyrwij fiskusowi bat!”, na rzecz traktowania podatnika jak człowieka, a nie przestępcy".