To punkt zwrotny w życiu najnowocześniejszego zakładu tego typu w Europie, który próbuje wejść na cywilny rynek broni w USA. Pięć firm podpisało porozumienie potwierdzające zakończenie budowy nowego zakładu przemysłowego dla Fabryki Broni w Radomiu.
– Cel umowy z 2012 roku został osiągnięty. Całość procesu inwestycyjnego przebiegała modelowo, a założenia przyjęte w biznesplanie zostały w pełni zrealizowane. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi powstał najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju, produkujący wysokiej klasy broń strzelecką – mówił Marcin Zieliński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podczas podpisania porozumienia o zakończeniu i rozliczeniu inwestycji w Fabryce Broni „Łucznik".Ekspansja na rynek amerykański
Celem firmy jest sprzedaż na rynku w USA broni cywilnej, a w przyszłości być może także na potrzeby amerykańskiej armii lub innych służb mundurowych. Fabryka po raz kolejny wzięła udział w targach odbywających się w Las Vegas.
Broń z Radomia dla cywilów
Właśnie tam swoją premierę miał karabinek MSBS w wersji cywilnej przygotowany specjalnie na rynek amerykański. Broń przedstawiona została zgromadzonym w dwóch wersjach: karabinka oraz pistoletu. W Fabryce Broni będzie wytwarzany m.in. supernowoczesny karabin szturmowy kalibru 5,56 mm wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Jego projekt opracowali konstruktorzy z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej.
Broń wyposażono w elektroniczny osprzęt umożliwiający prowadzenie ognia nawet w trudnych warunkach. Oprócz niego fabryka produkuje nowy pistolet samopowtarzalny o kalibrze 9 mm. Rozwój nowych produktów będzie możliwy dzięki pracom technologiczno – badawczo – rozwojowym prowadzonym przez spółkę.
Na kompleks nowej fabryki składają się m.in. hale produkcyjne, laboratoria i strzelnica. Do nowego zakładu zakupiono nowoczesny park maszynowy i wprowadzono nowe technologie. Realizacja inwestycji kosztowała 103 mln.
Rowery, maszyny do szycia i karabiny
Fabryka broni w Radomiu była przez lata sztandarowym polskim produktem zbrojeniowym, znanym na całym świecie. Produkcja seryjna dla wojska ruszyła w 1927 r. Co ważne, wraz z nowymi halami i miejscami pracy, wokół fabryki wyrosło nowe osiedle dla robotników, kasyno, łaźnia i boiska.
W zakładach powstawały między innymi: Mausery, Nagany dla policji i Poczty Polskiej, legendarny VIS wz. 35. (powstało ich zaledwie 49 tys. do chwili rozpoczęcia wojny). Po jej wybuchu zakłady przeszły w ręce Steyr-Daimler-Puch. Niemcy produkowali własną wersję VIS-a. Powstało ich około 300 tys. sztuk. Po wojnie produkowano tu pistolet TT, karabin Mosin, pistolet maszynowy PPS wz. 41 i PPS wz. 43 i karabin maszynowy Diegtariew.
W okresie przedwojennym firma znana była z produkcji nadzwyczaj popularnych rowerów „Łucznik”, a po wojnie - z maszyn do szycia. Teraz wraca do swoich korzeni.
Reklama.
Edward Migal, prezes Fabryki Broni
Po ukończeniu inwestycji Fabryka Broni ugruntowała pozycję lidera w dostawach broni strzeleckiej dla głównych odbiorców krajowych, może także poszczycić się ekspansją na rynki zagraniczne. Przykładem jest uruchomienie spółki FB Radom w Stanach Zjednoczonych.