Te celowniki umożliwiają wykrycie i identyfikację celów nawet z odległości 1200 metrów. Są skuteczne w nocy, mgłę i deszcz.Wojskowi chcą kupić ponad tysiąc sztuk celowników SCT Rubin.
Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT Rubin jest przeznaczony do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni ręcznej. Umożliwia wykrycie i identyfikację celów bez względu na warunki oświetlenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Obraz termowizyjny jest wyświetlany we wbudowanym okularze, który wyłącza się automatycznie po odsunięciu oka przez strzelca. Mechanizm ten eliminuje efekt oświetlania twarzy.
Celownik SCT jest dodatkowo wyposażony w zewnętrzny wyświetlacz nahełmowy, dający strzelcowi dużą swobodę operowania celownikiem w pewnej odległości od oka (np.: możliwość prowadzenia obserwacji i strzelań „zza węgła”). Celownik posiada funkcje oszczędzania energii.Te celowniki można zamontować praktycznie na dowolnej broni strzeleckiej, wykorzystując do tego tzw. szynę Picatinny.
Perła w koronie Wojskowi chcą kupić ponad tysiąc sztuk tych urządzeń. Cena to około 80 tys, za jeden noktowizor. Produkowane są przez Przemysłowe Centrum Optyki z Warszawy, zwane też „Perłą w koronie” polskiej zbrojeniówki.
PCO jest czołowym, krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych.
Jest to też jedna z najbardziej innowacyjnych firm w branży. To tutaj opracowano unikalną w skali kraju technologię produkcji elementów asferycznych pracujących w zakresie światła widzialnego i w podczerwieni. Wprowadzenie tej technologii otworzyło możliwość projektowania układów optycznych o nowych lepszych niż dotychczas uzyskiwanych parametrach.