Polscy naukowcy wykryli piętę achillesową białaczki szpikowej, którą jest synteza białka BRCA1. Odkrycie uczonych umożliwi opracowanie nowej terapii zapobiegającej nawrotom choroby oraz pozwoli stworzyć nowe metody jej wyleczenia.
Do tej pory gen BRCA1 łączono w onkologii z mutacją zwiększającą ryzyko raka piersi i jajnika. To właśnie z tego powodu Angelina Jolie profilaktycznie usunęła najpierw obie piersi, a następnie przydatki (jajniki i jajowody).
Jednak badania naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk dowiodły, że gen BRCA1 pełni także istotną role w zaawansowanej postaci przewlekłej białaczki szpikowej. Jednakże nie chodzi o jego mutację, ale o niedobory tego typu genu u pacjentów – nawet u których jest on prawidłowy.
Polacy pokonają nawroty białaczki?
Odkrycie Polaków będzie szczególnie przydatne w walce z nawrotami białaczki szpikowej. Otóż 15 lat temu opracowano pierwszy lek hamujący działanie mutacji BCR-ABL, która jest przyczyną choroby. Jednak gdy białaczka przechodzi w etap tzw. kryzy blastycznej – lekarze są bezradni. Ale naukowcy z PAN mogą to zmienić.
Nowa metoda leczenia miałaby polegać na wykorzystaniu niedoboru białka BRCA1. W trakcie choroby w komórce tworzą się dwa szlaki sygnałowe lub geny – nowotworowy, a także najprawdopodobniej wciąż działa alternatywny (zdrowy) szlak. Naukowcy chcą „wyłączyć” zakaźny szlak, zmuszając komórkę białaczkową do popełnienia samobójstwa. Z kolei komórka zdrowa by przeżyła, dzięki posiadaniu aktywnego szlaku naprawczego zależnego od BRCA1.
Terapie wykorzystujące niedobory BRCA1 są obecnie w fazie testów.