Na AGH powstaje system, który poinformuje pszczelarzy o tym co pszczoły kombinują w ulu

Maja informować ma pszczelarzy o wydarzeniach w ulu.
Maja informować ma pszczelarzy o wydarzeniach w ulu. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
7 rano. Budzi cię dźwięk SMS-a. „Dziewczynom zrobiło się trochę gorąco, ale zaczęły się wachlować i już jest OK”. Mniej więcej tak mógłby wyglądać nowy system powiadomień o pszczołach, nad którym pracują studenci AGH.


– Maju, cóż zobaczymy dziś? – śpiewał przed laty Zbigniew Wodecki w piosence z serialu animowanego „Pszczółka Maja”. To właśnie tytułowej bohaterce swoją nazwę zawdzięcza nowy system, który pomagać ma pszczelarzom.


Nad projektem Maja pracuje zespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej pod przewodnictwem Wojciecha Sojki, studenta elektrotechniki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. – Dzięki niej będzie można zdalnie sprawdzać, czy pszczoły nie uciekły z ula i czy w pasiecie systematycznie wytwarzany jest miód – informuje portal „Nauka w Polsce”.


Systemowa Maja
Maja składać ma się z szeregu czujników, które na bieżąco zbierać będą dane dotyczące sytuacji w ulu. Jeśli coś będzie odstępować od normy, powiadomi o tym właściciela za pomocą SMS-a. Po pierwsze będzie tam waga, która odpowie na to, czy pszczoły są na miejscu i czy powstaje miód. Czujnik ruchu zareaguje np. jeśli ul się przewróci lub jeśli w jego okolicy pojawią się zwierzęta lub... złodzieje.


– Pszczoły są bardzo wyczulone na zmiany temperatury i dbają o to, by ciepło było odpowiednie, np. gdy staje się za gorąco, wymuszają w ulu ruch powietrza. Jeśli temperatura gwałtownie się zmienia, może to być znak, że z pszczołami coś jest nie tak – mówi cytowany przez „Naukę w Polsce” Wojciech Sojka. Dlatego projekt Maja obejmuje również czujniki temperatury i wilgotności.

Użytkownik będzie nie tylko powiadamiany na bieżąco, jeśli coś będzie nie tak. Ma również wgląd do wszystkich statystyk wysyłanych przez czujniki do internetu, „aby np. zanalizować, w których miejscach i w jakim czasie najszybciej przybywa w jego ulach miodu, a w których ulach - pszczoły nie czują się najlepiej” – informuje portal „Nauka w Polsce”.
Ludwik Tomala, "Nauka w Polsce"

Dotychczas dzięki wsparciu z Grantu Rektorskiego AGH 2014 powstała wersja demonstracyjna urządzenia. Pod koniec ubiegłego roku projekt zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie firmy STMicroelectronics wyłaniającym interesujące pomysły wpisujące się w idee Internetu rzeczy. Od niedawna Projekt Maja działa również jako start-up i jak jego twórca zapowiada już w kwietniu pierwsze urządzenia testowe trafią do lokalnych naukowców i pszczelarzy. Zebrane dane posłużą dalszym badaniom nad możliwościami monitorowania uli pszczelich. Czytaj więcej

Dzięki Mai więcej o pszczołach mogliby dowiedzieć się również naukowcy, którzy od lat badają przyczyny wymierania owadów. Pszczoły są niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowanie ziemskiego ekosystemu. Dlatego na szczęście powstaje coraz więcej projektów naukowych poświęconych skrzydlatym przyjaciołom. Niecały miesiąc temu pisaliśmy o mechanicznych pszczołach, nad którymi z kolei pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Źródło: „Nauka w Polsce”

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.